Indrek Kald • 13. jaanuar 1999 kell 22:00

GMS-telefonid

Eestis tegutseb kolm mobiilsideoperaatorit. GSM-litsents on Eesti Mobiiltelefonil, Q GSMil ja Radiolinjal. Sealhulgas opereerib EMT kahel sagedusel, peale enamlevinud 900MHz sageduse saab Tallinna kesklinnas rääkida ka uudse, 1800 megahertsil töötava mobiiliga.

Mobiiltelefoni kasutusmugavus tähendab näiteks seda, kui palju kulub menüüs aega otsitava leidmiseks ja palju tuleb teha selleks nupuvajutusi. Mugavuse alla mahuvad ka telefoni mõõtmed, väiksemat ja kergemat aparaati on parem kaasaskandmiseks taskusse või käekotti pista.

Mobiili aku tööiga on 1--1,5 aastat, kuid selle aja määrab tegelikult laadimistsüklite arv. Seni on vaid vähestel mobiilidel standardvarustuses vibraaku, kuid koosolekul on mugav saabuvast kõnest teada saada just vibratsiooniga. Kõik tootjad pakuvad lisavarustusena suure mahutavusega kauakestvaid akusid, kuid need muudavad telefoni suuremaks ja raskemaks. Põhiliselt kasutatakse nikkel-metallhüdriid- (Ni-MH) ja liitium-ioon- (Li-Ion) akusid. Viimased sisaldavad samade mõõtmete juures kuni kolmandiku võrra rohkem energiat kui Ni-MH-akud.

Osal telefonidest puuduvad näiteks kärjeteate vastuvõtmise võimalus, kell, kalkulaator, mis kallimatel mudelitel olemas on. Madalam hind võib tähendada ka väiksemat signaalitundlikkust. Kus ühe telefoniga saab rääkida, seal ei pruugi teisel aparaadil levi olla.

Hetkel kuum