Kristina Traks • 17. jaanuar 1999 kell 22:00

Eksport Venemaale jälle kinni

Viimastel nädalatel Venemaale saabunud Uus-Meremaa või on Eesti piimatööstused Vene turult välja tõrjunud. Detsembri alguses lootis Ühinenud Meiereid laos seisnud 3000 tonni võid ära müüa enne Uus-Meremaa või saabumist Venemaale ja teenida või müügist 80--90 miljonit krooni. ASi Ühinenud Meiereid kommertsdirektori Kuldar Leisi sõnul on sellest kogusest praeguseks müüdud umbes pool. Ühinenud Meiereid müüb võid Moskvas asuva partneri kaudu.

«Uus-Meremaa või on umbes samas hinnaklassis mis meie või, kuid Venemaa rikkam ostjaskond eelistab seda meie toodetud võile,» ütles Leis. «Meie võid ostnud keskklassil aga on ilmselt pühade ajal raha otsa saanud.»

Enne pühi ostsid Vene hulgifirmad laod täis ja praeguseks pole normaalne kauplemine veel taastunud. «Veebruaris suudame ehk taastada detsembrikuu kaubavood, kuid ilmselt tuleb siis müüa madalama hinnaga kui detsembri tipphetkel,» sõnas Leis. Kui detsembris sai Ühinenud Meiereid võid müüa hinnaga 27 krooni kilo, siis praegu on hind langenud 23 kroonile.

Saaremaa liha- ja piimatööstuse peadirektor Ahti Viilup ütles, et viimastel nädalatel on või ja juustu müümisega raskused kõigil tööstustel. «Ilmselt on piima hinna tõus selleks korraks päevakorrast maas,» ütles Viilup. «Kriis süveneb ja põllumajandustootjate olukord halveneb veelgi.»

Ka keskühistu Eesti Piim direktor Jaan Mutli ütles, et piima hinda praegu tõsta ei saa. «Võid praegu peaaegu Venemaale ei müüda, hapukoort üldse mitte, juustu väikestes kogustes,» rääkis ta.

Reedel tõstis 15 sendi võrra piimakilo hinda Võru Juust. ASi Võru Juust pressiesindaja Toomas Kelt ütles, et turg juustule on Venemaal praegu olemas, kuigi juustu hind seal on endiselt väga madal. «Tõstsime kokkuostuhinda, sest lubasime seda tootjatele juba eelmise aasta lõpus,» sõnas Kelt. Võru Juust müüb praegu Venemaale üle poole

Veel detsembri alguses laaditi Tartu külmhoones võikoormaid Venemaale saatmiseks. Nädalas vedas Ühinenud Meiereid Venemaale 100 tonni võid.oma toodangust.

Hetkel kuum