Andres Reimer • 17. jaanuar 1999 kell 22:00

Mercedeste röövlid toovad ESRA Taksole kahju

ESRA Takso juhatuse esimehe asetäitja Anne Veermäe ütles, et ta on ahastuses, sest ettevõte on kaotanud autoröövide tõttu suure osa oma plaanitud käibest. ESRA Takso omavastutus iga kindlustatud 200-seeria Mercedes-Benzi puhul on 63 000 krooni, kindlustusfirma Leks Kindlustus korvab kahju veidi üle 350 000 krooni ulatuses.

ESRA Takso liisis taksoteenuse osutamiseks valitsuse külalistele ja teistele eliitklientidele eelmisel aastal viisteist üle 420 000 krooni maksnud autot Mercedes-Benz E220. ESRA Takso üks suuremaid kliente on välisministeerium.

AS Leks Kindlustus lepib täna ESRA esindajatega kokku autode täiendavates turvameetmetes, et jätkata suurt kahju toonud kindlustuslepingut. Leksis on kindlustatud kõik ESRA Takso Mercedesed.

Leks Kindlustuse pressiesindaja Riivo Saarna ütles, et enam sellistest lihtsatest turvameetmetest nagu auto signalisatsiooniseadmed, immobilaiserid ja paanikanupp ei piisa ning ESRA Takso peab tegema ohutuse tagamiseks täiendavaid investeeringuid. Ta ei soovinud veel reedel kindlustusfirma soovitatavaid turvameetmeid kommenteerida, kuid lisas, et kõne alla võivad tulla satelliitjälgimisseadmed.

ESRA Taksole liisinguteenust pakkuva ASi Ühisliising haldusdirektor Mart Jesse ütles, et liisingufirma teeb Mercedeste röövidest alanud nädalal omapoolsed järeldused, ehkki firma ise pole kahju kandnud. «Luksuslik Mercedes pole see auto, millega tasuks kuritegevusest haaratud Eestis taksot sõita,» leidis Jesse. «Odavad Jaapani autod sobivad meie oludesse paremini.»

Üks tundmatuks jääda soovinud automüüja ütles, et tema arvates võivad röövimiste taga olla ESRA taksojuhtide endi mustad teod või taksofirmade omavaheline konkurentsivõitlus. «ESRA taksod on ilma Vene uusrikast peibutava lisavarustuseta ning tavalise diiselmootoriga,» põhjendas allikas. «Ma ei usu, et need rööviti eritellimusel, sest sellistele mudelitele pole turgu.»

Anne Veermäe kinnitusel sai ESRA Takso eelmisel aastal anonüümse hoiatuse, et kurjategijad kavatsevad neilt röövida kolm Mercedest. Tallinnas draamateatri taksopeatuses istus taksosse üks nägu varjanud noormees, kes teatas taksojuhile röövimise kavatsusest ning seejärel lahkus, selgitas Veermäe.

Veermäe kinnitusel pole ESRA Taksolt röövide ettekäändel raha välja pressitud. «Arvestasime, et asi piirdub kolme masina kaotamisega,» lausus Veermäe. «Meile on neljanda Mercedese röövimine löök allapoole vööd.»

Neljapäeval röövisid kurjategijad Tallinnas Rahumäe kalmistu juures ESRA takso Mercedes-Benz E220-D ja peksid vastu hakanud taksojuhi läbi. Tänaseks on röövlite saagiks langenud ja teadmata kadunud neli ESRA taksot.

Politseiameti varavastaste kuritegude talituse komissar Elmo Tischler ütles, et politsei on autoröövlite vastu võimetu. Eelmise aasta aprillist on Eestis röövitud mitukümmend luksusautot, neist üheksa uut 200-seeria Mercedest. Operatiivtöö tulemusena on saadud kätte vaid üks Mercedes.

Hetkel kuum