18. jaanuar 1999 kell 22:00

Analüütikud ennustavad laenukahjumite jätku

Ühispanga analüütiku Sander Danili hinnangul võivad pangad lähikuudel jätkata veel täiendavate laenuprovisjonide tegemist.

«Kui majanduskeskkond halveneb, siis satuvad löögi alla ka laenuportfellid,» lausus Danil.

Kui Ühispangal moodustavad provisjonid brutolaenudest hetkel umbes 4,4% ja Hansapangal 3,3%, siis Danili hinnangul tuleks provisjonide tase brutolaenudes viia 5 protsendini.

Danil tõdes, et pankade hoiuste tase on ühtlustunud. Kuigi investorite kaasamine on pankade usaldusväärsust tõstnud, ei prognoosi Danil kiiret deposiitide kasvu. «Hoiused jäävad pigem stabiilseks või kasvavad pisut,» sõnas ta. «Pikemas perspektiivis on hoiustel kasvuruumi.»

Danil tõdes, et kuigi Hansapanga ja Ühispanga detsembrikuu tulemused olid ootuspärased ning jätkuvalt konservatiivsed, ootab mõlema panga bilansist mahakandmist veel firmaväärtus.

Kui Hansapank on kogu 730 miljoni kroonise firmaväärtuse lubanud maha kanda korraga, siis Ühispanga strateegia näeb ette praegu 484,7 mln kroonini ulatuva firmaväärtuse mahakandmist kümne aasta jooksul.

Millal pangad oma bilansist firmaväärtuse maha kirjutavad sõltub kokkuleppest audiitoritega, sõnas Danil. Hansapanga puhul tähendaks kohene firmaväärtuse mahakirjutamine ligi 680 miljoni kroonini ulatuvat aastakahjumit.

Hansapanga analüütiku Heiki Källu sõnul olid Ühispanga ja Hansapanga detsembritulemused oodatust pisut kehvemad. Källu sõnul oleks pidanud mahakirjutamised, mis teha taheti, juba novembriks tehtud olema.

«Pankade tulemused väljendavad väga selgelt üldist panganduskeskkonda 1998. aastal,» lausus Källu.

Kui deposiitide ja laenukasv oli Källu sõnul võrreldes 1997. a tagasihoidlik, siis laenukasv deposiitide kasvu suhtes oli tema hinnangul kõrgem.

Eesti Panga avaldatud andmetel sai Hansapank eelmise aasta detsembris 53 mln kahjumit, mis viis panga aastakasumi 50,3 mln kroonini. Ühispank avaldas 290 mln kroonise aastakahjumi, millest 151 mln kandis pank detsembris.

Autor: BNS

Hetkel kuum