19. jaanuar 1999 kell 22:00

Brasiilia nakatab Argentinat

1001

Argentinat, kelle ekspordist läheb kolmandik Brasiiliasse, on Brasiilia reaali eelmise nädala 16% odavnemine otseselt mõjutanud. Ehkki Argentina majandusminister Roque Fernandez loodab tänavu 3% majanduskasvu, on tulevik nüüd jälle õige tume, nagu 1994. a Mehhiko kriisi ajal. Kahe päevaga on Argentinas intressid tõusnud 10 protsendilt 18-le ja valitsus on loobunud varem kavandatud 600 miljoni dollari suuruse laenu tegemisest.

Mäletatavasti kui Mehhikot tabas 1994. a detsembris suur finantskriis, tõmbasid hirmunud investorid, kes kartsid, et Argentina ei suuda selle mõjul peeso kurssi dollari suhtes hoida, Argentinast rohkesti raha välja ja pankades vähenesid hoiused 20%. Selle tagajärjel Argentina kogutoodang kahanes 1995. a 4,6%.

Kohtumisel majandusministriga nõudsid riigi tööstusliidu (UIA) esindajad ettevõtete maksukoormuse 10% alandamist ja kaitset odavate Brasiilia toodete vastu. See oleks tõsine hoop Mercosuri kaubandusblokile, mille tuumiku moodustavad just Brasiilia ja Argentina.

Argentina kehtestas kaheksa aastat tagasi oma valuuta peeso ja USA dollari püsikursiks 1:1 ja seadis ühtlasi sisse valuutakomiteesüsteemi. See süsteem pole aga päris vettpidav, sest riigi 26 mld dollari suurune valuutareserv suudab katta küll käibelolevad 12 miljardit peesot, kuid sellest jääb väheseks pankades oleva 48 miljardi peeso katmiseks. Seega on tõenäoline, et spekulantide järgmine rünnak võib tabada peesot.

Rahvusvaheline valuutafond (IMF), kes oma miljardiliste abipakettidega pole suutnud kaitsta Vene ja Brasiilia valuuta ülehinnatud kurssi, on lubanud Argentinal kaitsta peeso püsikurssi dollari suhtes. Kokkuleppe kohaselt on IMF andnud Argentina käsutusse 2,8 mld dollari suuruse lisafondi, mida too võib vajaduse korral kasutada. Eelarvepuudujäägi alandamisega ühe protsendini on Argentina tänavu endale taganud ka rahvusvahelised krediidiliinid.

Argentina valitsus ja keskpank on lubanud peeso kurssi igati kaitsta, kuid peesovastased rünnakud võivad kaasa tuua intresside tõusu, mis aeglustaks majanduskasvu. Argentina eksport Brasiiliasse moodustab vaid 8% SKTst, ja sinna veetavad tooted võivad leida alternatiivse turu, kinnitab keskpank.

Autor: DI

Hetkel kuum