19. jaanuar 1999 kell 22:00

Kompromisside maja Mustamäel

Tallinn Mustamäe tee 8

AS Anava Eesti

peatöövõtja:AS Slaider

alltöövõtjad:OÜ Vimpers, AS Parmet, AS Maleko, AS Cuculus, OÜ Tunnel Via, OÜ Venvaltor, AS Tesman

arhitekt:Hindrek Kesler (OÜ Arhitektuuribüroo Kuup)

projekteerimine ja autorijärelevalve:OÜ Arhitektuuribüroo Kuup

ehitusjärelevalve:AS Telora

ehituse kestus:september--detsember 1998

ehitusalune pind:485,7 m²

netopind:874,3 m²

kasulik pind:836,9 m²

hoone maht:AS Telora

äri- ka kontoripind:kaubanduspind 762,6 m², kontor 68,4 m²

parkimine:umbes 50 parkimiskohta, ca 2000 m²

ehitusmaksumus käibemaksuta:4,9 miljonit krooni

Kiirtempos valminud Omega kodumasinate kaupluse tellija saab Eesti Talleksi krundil rendita kaubelda alla kümne aasta, ehitaja krediteeris projekti neljandikuga ehituse hinnast.

Kahe kuuga kerkis Eesti Talleksi suurele krundile kodumasinatega kaupleva Anava Eesti tellimusel kahekorruseline kauplus, ehituse rahastaja sai vastutasuks hoone teatud ajaks tasuta rendile. Juriidiliselt kuulub ehitis Eesti Talleksile. Lepinguga seotud Anava täpset rendivaba aega ei avalda, küll aga hindab firma direktor Anatoli Djomin ehituse tasuvusajaks 3,5 aastat.

Anava korraldatud ehituskonkursi võitis Slaider, kes nõustus tellijale ka lühiajalist krediiti andma neljandiku ulatuses ehitise maksumusest. Slaideri ehitusdirektori Olev Kraagi sõnul on Anava oma lepingus fikseeritud võla neile juba tasunud.

Ehitusperiood oli väga lühike: projekt valmis kahe kuuga oktoobri alguseks ning maja anti üle detsembris, kuigi tegemist polnud projektijuhtimistöövõtuga. Ajanappuse tõttu pidi ehitaja riskima ning tegema hinnapakkumuse tehnilise projekti alusel, mis polnud hiljem valminud mahukama tööprojektiga identne.

Hoone eelarve oli küllaltki pingeline -- kõik projekti osapooled pidid jääma selle piiridesse. Esialgu oli plaanis rekonstrueerida ehitusplatsil paiknenud vana tööstushoone, mille seisund osutus aga niivõrd halvaks, et sellest säilisid ainult tänavapoolsed must-valged pilastrid akende vahel.

Arhitekti tööd lihtsustas soove täpselt esitanud ja projektist lõpuni huvitunud tellija, kuigi napp eelarve sundis kokku hoidma materjalide ja lahenduste pealt -- tuli loobuda aknast aatriumi kohal.

tellija | anatolidjomin | Anatoli Djomin | ASi Anava Eesti direktor

Soovisime saada kahekorruselist ärihoonet, mille mõlemal korrusel paiknevad kaubanduspinnad. Meie müüme alumisel korrusel kodumasinaid, ülemise korruse kaubanduspinna rentisime välja köögisisustusega kauplevale firmale Hanspert. Teisel korrusel asub väike kontor.

Oleksime võinud ehitada ka kolmekorruselise kaubanduskeskuse, kuid klientidele väheatraktiivse kolmanda korruse väljarentimine ülimadala tasu eest pole otstarbekas.

Kuigi hoone kuulub Talleksile, olime selle kujundamisel suhteliselt vabad. Suhteid maa- ja majaomanikuga reguleerib küllaltki keeruline leping. Ühe tingimusena ei tohtinud me võtta rentnikku, kes konkureeriks teiste Eesti Talleksi krundil paiknevate kauplustega. Rentnik peab rikastama kaubavalikut: kui klient ei ostnud Mustamäe teelt autot, ostis vähemalt sokid.

Meile sattus väga hea ehitaja. Nii koostöö kui ka ehituskvaliteedi hindan väga heaks. Samuti võib kiita koostööd arhitektiga.

ehitaja | olevkraag | Olev Kraag | ASi Slaider ehitusdirektor

Anava ärihoone ehitamise lühikese ajaga tegi keerukaks asjaolu, et projekteeriti ja ehitati üheaegselt. Kui täismahus projekt oleks enne töö algust septembri lõpus ehitaja laual olnud, saanuks ehituskestust kahe-kolme nädala võrra lühendada. Samas on igasugustel materjalidel ja konstruktsioonidel oma tellimisaeg, ka konkursside korraldamise aeg jäi lühikeseks.

Ehituse käik oli tavaline ja hoone ise lihtne: esimene korrus on kapitaalne kiviseinte ja monoliitbetoonist laega ehitis, teine korrus on metallsõrestikul kergkonstruktsioon.

See ehitus oli hea näide sellest, kui tellija teab, mida tahab, ja ehituse ajal projektimuudatusi ette ei tule. Mõned asjad sai ära teha ka kokkuleppel tellijaga projekti ära ootamata. Ehituses krediteeritakse tellijat suurtes mahtudes, Anava pidas kinni lepinguga sätestatud maksegraafikust. Väga hea oli töötada heade koostööpartnerite ja alltöövõtjatega, kellega meil on usalduslik suhe juba varasema koostöö ajast.

Hetkel kuum