Väinu Rozental • 19. jaanuar 1999 kell 22:00

Vaidlus eurovangla ehitaja üle on lõppenud

«Kuigi meid justiitsminister Paul Varuli motiveering ei rahulda, otsustasime esmaspäeval asja mitte edasi kaevata,» kommenteeris ehitusfirmade otsust ASi Rand ja Tuulberg Grupp juhataja Raivo Rand. «Me ei näinud protsessil, mis võib väga pikaks venida, mõtet,» lisas ta.

Ajakirjandus on püüdnud põhjendada ASi EMV võitu Tartu 500 kohaga euronõudmisi järgiva vangla ehituskonkursil sellega, et ettevõtte finantsdirektorina töötab peaministri poeg Martti Siimann.

Martti Siimann seostas ehituskonkursi tulemuste vaidlustamist valimiseelse võitlusega ja järjest tiheneva konkurentsiga ehitusturul. «Kui ehitushindades olid pakkumused enam-vähem ühes vahemikus, siis meie finantseerimisskeem oli konkurentsitult odavaim,» lisas Siimann.

Siimann väitis, et EMV pole konkursi tulemused vaidlustanud ehitusfirmadega mingeid siduvaid kohtuväliseid kokkuleppeid sõlminud. Riik sõlmib EMVga 423 miljoni kroonise hankelepingu järgmisel kuul. Vangla ehitusmaksumus on 365 miljonit krooni.

Justiitsminister Paul Varul ütles eile, et valitsus taotleb poole vangla ehitusmaksumuse katteks riigikogult garantiid 180 miljoni krooni suuruse laenu võtmiseks Põhjamaade investeerimispangast.

Vanglate ameti konkursikomisjoni otsuse vaidlustasid novembris riigihangete ameti vahekohtus Merko Ehitus ja FKSM. «Meie eesmärk oli juhtida tähelepanu sellele, kas EMV on suuteline vanglat pakutud hinnaga ehitama,» põhjendas Merko Ehituse peadirektor Tõnu Toomik.

Hetkel kuum