Tõnis Oja • 20 jaanuar 1999

Greenspan on USA majandusega rahul

Valuutaturud olid eile ettevaatlikud ja valuutakursid väheliikuvad. Finantsturud ootasid USA Föderaalreservi juhi Alan Greenspani ettekannet. Analüütikud ja maaklerid tegelesid peamiselt äraarvamismänguga: püüti mõistatada, missuguseks kujuneb Fedi liidri vihje keskpanga intresside suhtes. Valdav osa analüütikutest usub, et keskpanga vabaturu komitee, mis koguneb 2. veebruaril, jätab intressid senisele 4,75 protsendi tasemele.

Eile kella kuue ajal avalikustatud kõne kirjeldaski Ühendriikide majandust «kihisevana». Samas ei jätnud Greenspan mainimata, et majanduskasvu aeglustumine on võimalik. Esialgse hinnangu kohaselt on vanahärra USA majanduse suhtes rahulik ja intresside alandamine pole eriti tõenäoline.

Eurotsooni majanduslik olukord nii roosiline ei ole. Inflatsioon kahaneb Saksamaal, mis on piirkonna suurim majandus. Euroopa keskpanga arvates ei suuda Euroland 1999. aastal saavutada kolm kuud tagasi prognoositud 2,4protsendilist majanduskasvu. Analüütikud näevad keskpangal ruumi alandada niigi rekordmadalal tasemel olevaid keskseid intressimäärasid. Kui nii, siis kasvab dollari- ja eurointresside vahe praeguselt 1,75 protsendilt dollari kasuks veelgi, mis annab Ühendriikide valuutale tõusuruumi.

Lootuses, et Rootsi ühineb Eurotsooniga veel aastal 2000, tugevdas sealse krooni 1,747 Eesti kroonini.

Hetkel kuum