20 jaanuar 1999

Telia ja Telenor üritavad uuesti liitu

Firmade ühinemisel sünnib Euroopa suuruselt seitsmes telekommunikatsiooniala operaatorfirma peakontoriga Stockholmis. Mulluste näitajate põhjal ulatub uue firma käive 79 miljardi Rootsi krooni ehk 136,7 miljardit Eesti krooni.

Kontserni juhiks saab Telenori praegune tegevdirektor Tormod Hermansen, juhatuse esimeheks SASi tegevdirektor Jan Stenberg. Juhatuse esimehe koht hakkab kordamööda kuuluma Rootsile ja Norrale.

Ühinemiseks tuleb firma osaliselt erastada, mis tähendab, et Soome Sonera järel jõuab tänavu börsile järjekordne Põhjala suur telekommunikatsioonifirma.

Rootsi majandusministri Björn Rosengreni sõnul säilitavad kahe riigi valitsused uues firmas koos vähemalt 51% osaluse.

Nii nagu aasta tagasi, mil firmad esimest korda liitu kaalusid, nähakse ühinemise põhiargumendina kulude kokkuhoidu ja investeerimisvahendite koondamist.

«Ühendades oma investeeringud Põhjalas ja Läänemere-äärsetes riikides, on meil kasutada rohkem ressursse,» ütles Telia esindaja aasta tagasi.

Telenorist rõhutati, et kahel riigil on pikk ühispiir, mis võimaldab teleteenuseid efektiivsemalt pakkuda ka hõredama asustusega piirkondades.

Nii Telia kui Telenor on aktiivsed ka väljaspool koduriigi piire, kuid pigem täiendavad teineteist kui konkureerivad. Ägedateks rivaalideks on oldud vaid Rootsis ja Norras.

Venemaal tehakse koostööd osaluse kaudu mobiilside operaatorfirmas AOZT North West GSM. Telial on tugev positsioon Läänemere-äärsetes riikides, eelkõige kolmes Balti riigis. Telenori tugev kaart on Saksamaa, kus Telia on esindamata.

Ühinemiseks tuleb lahendada küsimus Telia koostööst Balti riikides Soome operaatorfirmaga Sonera. Saksamaal teeb Telenor koostööd Briti BT ja Saksa Viagiga. Lahendada tuleb ka Telenori osalus Telenordias, mis konkureerib Teliaga Rootsis.

Autor: DI

Hetkel kuum