20 jaanuar 1999

Vare ootab NRG läbirääkimiste ajaks selgust

Läbirääkimistel Eesti riiki esindava teede- ja sideministri Raivo Vare sõnul tuleb esimeste küsimustena kokku leppida läbirääkimiste mängureeglid ning ajakava ehk kõne alla tulevate teemade järjekord.

«Järjekorra probleem on tõsisem kui eemalt paistab, kuna väga raske on rääkida mõningatest ärilistest küsimustest olukorras, kus põlevkiviasjad on lahtised,» ütles Vare.

Vare ütles eile, et teatud punktini on läbirääkimisi võimalik pidada ka ilma põlevkivi- ja elektritootmise ühendamise otsuseta, kuid siis saabub hetk, kus läbirääkimiste jätkamiseks on see otsus möödapääsmatu.

Vare hinnangul peab valitsus otsuse langetama võimalikult kiiresti. «Tegelikult oleme me tohutult aega kaotanud.»

Praegu on viimane aeg investeerimisotsuse tegemiseks, sest mõne aja pärast kaotavad investeeringud oma mõtte, selgitas Vare.

Investeerimisvajadus puudutab Vare hinnagul nii kaevandusi kui ka elekrijaamu. Kui NRG Energy poleks tulnud oma ettepanekutega, siis võib-olla oleks mõne aja möödudes juba hilja uuteks investeeringuteks, lisas Vare.

Eesti on seni investeeringute tegemist nõukogude perioodist pärinevasse energeetikasektorisse edasi lükanud. Tehtud on vaid hädapärast remonti, selgitas Vare. Tema sõnul oleks Eesti Põlevkivi aktsiate üleandmine Eesti Energiale vertikaalse väärtusketi loomiseks kõige kergem lahendus.

Kui see ei sobi, võib leida ka pikema lahenduse mitmekuulise varade ümberhindamise ja paigutamisega. Vare sõnul ei ole põlevkivikaevandamise ja elektritootmise ühendamise vormiline külg oluline. Üks vertikaalne monopol on parem kui mitu järjestikust, märkis Vare, lisades, et põlevkivi- ja elektritootmise liitmine ühtsesse väärtusketti ei takista kuidagi konkurentsi teket energeetikas.

Vare ütles ajakirjanikele, et kui poliitikud seda soovivad, võib ta ka pärast parlamendivalimisi jätkata riigi esindajana läbirääkimistel NRG Energyga.

Valitsus otsustas jaanuaris vastavalt Vare juhitud komisjoni ettepanekutele asuda NRG Energy kui sobivaima investoriga kahe Eesti suurima elektrijaama erastamisläbirääkimistesse, ent ei aktsepteerinud komisjoni taotlust liita Eesti Energia ja Eesti Põlevkivi ühte kontserni.

Vare peab läbirääkimiste alusdokumendid esitama 11. veebruariks.

Autor: BNS

Hetkel kuum