21 jaanuar 1999

Standard kolis üle Mustamäele

«Endisest riigifirmast normaalse efektiivsusega töötavaks kaasaegseks tehaseks ümberkujundamise suuremad valud on seljataga,» nentis Standardi juhatuse esimees Enn Veskimägi. Seitsme viimase aastaga on firma müük töötaja kohta kasvanud kümme korda ja saavutanud nõutava taseme.

Esimese hooga tuli muuta energiat neelavad tootmishooned remondiga säästlikumaks, pidevalt jälgida tellimuste täitmiseks vajalike töötajate arvu, samas koondades eri paigus asuvad tsehhid ja muretsedes masinaid, mis teevad töö täpsemalt ja kiiremini inimesest, selgitas Veskimägi. «Enam hüppelisi muutusi ei tule, sest oleme saavutamas normaalset efektiivsust,» lubas ta.

Sel nädalal testis Standard värskeimat ostu, 4,5 miljonit krooni maksnud automaatpinki, mis võimaldab kokku hoida nii aja kui ka inimeste pealt. «Teeb ära kaheksa vana masina töö, detail valmib tundide asemel kümne minutiga,» märkis Veskimägi.

Kogu kolimine Koplist Mustamäele Marja tsehhi läks Standardil maksma 15 miljonit krooni, mille ettevõte rahastas omavahenditest. «Täna ei kannata laenu võtta, aga samas on vaja tootmine korrastada võimalikult efektiivseks,» kommenteeris Veskimägi. Kopli tsehhi 69 töötajast tuli alla veerandi Marja tsehhi üle.

Standard oli esimene erastatud mööbliettevõte ja ümberkorraldamine oleks võinud ka varem toimuda, kommenteeris Võru mööblitootja ASi Wermo üks omanik Neinar Seli. Samas on kindlasti muutuste protsessi pikal perioodil oma objektiivsed põhjused, möönis ta. «Ilmselt on siin praegu ka kainenemise moment, sest tuleb vaadata kõik kulud äärmise hoolega üle,» märkis Seli.

Standard on erastamise ajal töötanud neljast tsehhist lõpetanud tootmise kahes. Peale Kopli loobus Standard eelmisel aastal ka Lelle tsehhist.

Erastamise eel 1994. aasta kevadel töötas Standardis üle 800 inimese, praeguseks on töötajate arv vähenenud üle kolme korra, 250ni. Samal ajal on ettevõtte käive kasvanud kolmekordseks.

Autor: Koit Luus

Hetkel kuum