Tõnis Oja • 21 jaanuar 1999

USA kaubandusdefitsiit kasvab

Valuutaturud olid eile suhteliselt närvilised ja valuutakursid kõikusid suurtes piirides. Analüütikud seedisid endiselt USA Föderaalreservi juhi Alan Greenspani kõnet. Selle vanahärra kõnede puhul sisaldavad ridade vahed olulisemat informatsiooni kui tekst ise. Üks asi on finantsturgudele enam-vähem selge: teisel veebruaril jäetakse keskpanga põhiline intressimäär muutmata.

USA keskpanga juht möönis lisaks kõigele, et Ühendriikidele on tähtis, kuid mitte ilmtingimata vajalik, et dollar jääb endiselt peamiseks reservvaluutaks.

Ärevust tekitas finantsturgudel eile avaldatud USA novembrikuu kaubandusbilanss. Ühendriikide väliskaubandusdefitsiit kasvas 15,49 mld dollarini (oktoobris oli see 14,2 mld USD), kusjuures infoagentuuride tehtud küsitluste põhjal prognoositi defitsiidi suuruseks 14,9--15,0 miljardit. Suur kaubandusdefitsiit näitab, et dollarid liiguvad riigist välja ning konverteeritakse rahvuslikesse valuutadesse. Eriti võidab sellest Jaapan, kellega on defitsiit kõige suurem. Eriti rahulolematud on odava importkauba tõttu Ühendriikide terasetootjad.

Pärast kaubandusbilansi avaldamist kukkuski dollari kurss Saksa marga suhtes peaaegu momentaanselt penni võrra. Ühendriikide niigi volatiilne valuuta hakkas kõikuma veel järsemalt kui ennelõunal.

Eile õhtul oli dollari kurss 13,5184 kr.

Hetkel kuum