Kristi Malmberg • 24. jaanuar 1999 kell 22:00

Ministeeriumide ühendamise rahaline võit esialgu väike

Ministeeriumide ühendamiseks valitsuse seadusesse tehtava muudatuse on valitsus juba heaks kiitnud ja esitanud riigikogule.

Ühendamise tulemusena tekkiv majandus- ja teedeministeerium peab uute funktsioonidega alustama 1. jaanuaril 2000, kuid pärast valimisi tööd alustav uus valitsus määrab teede- ja sideministeeriumi ning majandusministeeriumi peale ühe ministri, kelle ülesandeks jääb ka liitumisprotsessi korraldamine.

Ministeeriumide ühendamiseks moodustatud komisjoni esimees riigisekretär Uno Veering selgitas, et valdavalt jäävad uuele ministeeriumile mõlema ministeeriumi funktsioonid ja vaid elamumajandusosakond viiakse üle keskkonnaministeeriumi haldusalasse. «Seda põhjusel, et keskkonnaministeerium juba tegeleb elukeskkonda ja elamuehitust käsitlevate probleemidega,» ütles Veering.

Veeringu sõnul kaaluti ka turismi andmist kultuuriministeeriumi valdusse ja välismajandust välisministeeriumi haldusalasse, kuid seda ei peetud siiski otstarbekaks.

Ministeeriumide ühendamise kulukus ja sellega pikemas perspektiivis kaasnev kokkuhoid selgub kevadeks, sest ministeeriumide struktuurianalüüs on veel pooleli. Majandusminister Jaak Leimanni väitel pole kohene kokkuhoid eriti suur ja annab tunda alles siis, kui on ühte majja kokku kolitud. Tulevase liitministeeriumi asukohana on kaalumisel majandusministeeriumi hoone, mille ühes tiivas asub praegu Itaalia saatkond. Samuti kaalutakse koostöös kinnisvaraekspertidega, kas ei tuleks odavam osta mõni büroohoone ja müüa mõlema ministeeriumi kinnistud maha.

Liitmise käigus kaotab tõenäoliselt töö 40--60 inimest. Eelkõige jääb üle teenindavat personali ja mõned ametikohad ka kattuvad, nagu näiteks välissuhtlemise ja eurointegratsiooniga tegelejad.

Tänavuse aasta riigieelarvest mõlemale ministeeriumile halduskuludeks ettenähtud summad siiski ei muutu. Pärast ühendamist vähenevad need umbes kolmandiku.

Uues ministeeriumis asub tööle 150--200 inimest. Veeringu väitel on see täiesti tavapärane arv ametnikke ja mingit hiidministeeriumi ei teki.

Hetkel kuum