Silva Männik • 25 jaanuar 1999

Eesti firmasid võib oodata hiigeltulu

Edinburghis tegutsev börsimaaklerite uuringufirma TED/BARRA Ida-Euroopa sektori juhataja Harriet Smith kinnitas, et tegu ei ole liiga optimistliku prognoosiga. Eelmisel aastal vähenes Eesti ettevõtete tulu aktsia kohta TED/BARRA hinnangul 71%, mida mõjutasid peamiselt pankade halvad majandustulemused, rääkis Smith. Järgmiseks aastaks prognoositakse Eesti ettevõtetele aga 328protsendilist aktsia kohta tuleva tulu kasvu ning seda suurtest ümberkorraldustest abi saavate pankade eestvedamisel.

Näiteks tänavu ennustab Nomura pank Smithi sõnul Ühispangale 560%, Hansapangale 328% ja Forekspangale (nüüd Optiva Pank) 114% aktsia kohta tulevate tulude kasvu. «Kuigi Nomura pank ennustab Ühispangale nii suurt tulude kasvu, oleme meie veendumusel, et suurima kasvuga on turuliider Hansapank, kes hakkab seda näitajat enim mõjutama,» rääkis ta.

Smithi sõnul jääb Läti ettevõtete tulude kasv nulli piiresse, Leedus kasvab see 11 protsendi võrra. Eilne Wall Street Journal tõi välja ka T?ehhi ja Ungari tulude kasvu prognoosid selleks aastaks, mis olid vastavalt 28% ja 27%.

Peaministri majandusnõunik Heido Vitsur ütles, et 328protsendiline aktsia kohta tulevate tulude kasv on kindlasti liiga optimistlik. Pankade puhul on see teoreetiliselt võimalik -- sest kui pangad tulevad oma paarisaja miljoni kroonistest kahjumitest välja, saades kasvõi mõne miljonilise kasumi, tuleb see välja küll, arutles Vitsur. Sama puudutab ka mullu väikese kasumiga Hansapanka. Kuid teisest küljest ei saa ka pangad hästi elada, kui ettevõtted nii auto-, kinnisvara-, ehitusturul kui ka tööstuses raskustes vaevlevad ja konkurentsis püsimiseks tulumaksuvabastust taotlevad. «Ma ei näe, et sellises olukorras pankadel väga hästi läheks,» ütles Vitsur, «nii et sellist tulude tõusu ei julgeks ma küll prognoosida.»

Ka Talinvest Suprema Väärtpaberite ASi analüütik Urmas Riiel ütles, et selline prognoos on liialt optimistlik. Kuigi suure languse läbi teinud pankades on tulude kiire kasv võimalik, on mitmetes teistes majandussektorites suurem langus alles ees. Riieli sõnul on üle 300protsendiline kasv võimalik pigem paari-kolme aastaga.

Hetkel kuum