Peep Sooman • 25 jaanuar 1999

Eesti Post sai 173 miljoni kroonise maja

ASi Eesti Post juhatuse esimees Tarmo-Jaan Tõeleid sõnas, et uut hoonet oli ettevõttel vaja eeskätt postitöötlemismahu märgatava kasvu tõttu. Vana Balti jaama lähedal asuva postitöötlemiskeskuse kitsale territooriumile ei mahtunud suurte haagistega veokid ning hoone ei võimaldanud kasutada nüüdisaegset postitöötlemistehnoloogiat, mis kiirendaks kirjade ja postipakkide kohaletoimetamist, rääkis Tõeleid.

Poole aasta jooksul kiireneb posti kohale viimine terve riigi ulatuses märgatavalt, kinnitas Tõeleid. Tema sõnul saavad uues hoones paremad tingimused ka tollitöötajad, kellel polnud vanades ruumides võimalik vormistada nõuetekohaselt rahvusvahelisi postisaadetisi ning teha muid tolliprotseduure.

Lasnamäel asuva hoone eeliseks pidas Tõeleid veel maanteede, lennujaama ning sadama lähedust. Ehkki uus postikeskus võimaldab kulusid kokku hoida, ei ole lähitulevikus posti saatmise hinnalangust oodata, küll aga pidurdab see hinnatõusu, ütles ta.

Hoone ehitas AS FKSM, ehituskonkursi võitis FKSMi eelkäija AS FCM. Postikeskuse ehitusmaksumuseks kujunes 150 miljonit krooni. Ehitustöid alustati 1998. aasta märtsis.

ASi FKSM juhatuse esimees Andres Koger sõnas, et hoone on ehitatud mõõdukalt, vastavalt tellija vajadustele ja rahakotile. Tema ütlusel ei läinud ehitus kallimaks, kui esialgses hinnapakkumises esitatud summa.

Ehituseks vajalikust rahast laenas Eesti Post 84 miljonit krooni riikliku garantii abil umbes 5% aastaintressiga Põhjamaade Investeerimispangast, Hansapank ja Ühispank laenasid kumbki 25 miljonit krooni. Ülejäänud osa finantseeris Eesti Post omavahenditest.

Hetkel kuum