25 jaanuar 1999

Ettevõtjad nõuavad tulumaksu alandamist

«See on esimene jõuline konsensust väljendav dokument nelja organisatsiooni poolt,» kommenteeris eilset avaldust kaubandus-tööstuskoja juhatuse esimees Toomas Luman. Peale tema kirjutasid seisukohale alla suurettevõtjate assotsiatsiooni juhatuse esimees Aadu Luukas, tööandjate ja tööstuse keskliidu juhatuse esimees Jüri Käo ning väike- ja keskmiste ettevõtjate assotsiatsiooni president Indrek Stahl.

«Ettevõtte tulumaksu vähendamine loob baasi, et ettevõtjad makse maksma hakkaksid,» ütles Aadu Luukas. Ettevõtte tulumaksu määra tuleks Luukase hinnangul alandada poole võrra 13 protsendini, mis leevendab raskes seisus ettevõtja olukorda ja samas vähendab kasumlikult töötava ettevõtja huvi kasutada maksuvabade piirkondade ettevõtete ahelat tulumaksu vältimiseks. «Maks tuleb määrata selline, et maksuvabade ettevõtetega jändamine ära ei tasu,» tõdes Luukas.

Toomas Luman märkis, et maksuameti andmetel ei tasu kaks kolmandikku ettevõtteid tulumaksu, mis tähendab kasumita tegutsemist. «See ei ole tõenäoline, sest ettevõtja ainus eesmärk on teenida,» märkis ta. Luman tõi näite, et Ungari vähendas ettevõtte tulumaksu poole võrra, aga maksu hakkas laekuma summaarselt rohkem.

«Mingi loogika seal võib ju olla, aga tekib oht, et Eesti muutub tervikuna offshore-maaks,» kommenteeris ettevõtjate tulumaksu alandamise ettepanekut peaministri majandusnõunik Heido Vitsur. Tema sõnul liigub Euroopa Liit, kuhu Eestigi pürib, tulumaksu alammäära ühtlustamise poole ja seetõttu ei ole mõistlik viia maksumäär alla, et seda hiljem taas suurendama hakata. «Tulumaksu määra puhul tuleb arvestada, et ta peab viis aastat kehtima, muidu oleks see investori petmine,» sõnas Vitsur.

Eestis hakkas eelmisel aastal kehtima tulumaksuvabastus väljaspool Tallinna tegutsevatele ettevõtetele, kes ei pea maksma maksu investeeritud kasumilt.

Ettevõtjad tõdesid ka, et ettevõtluse edendamiseks on kiire vajadus muuta sotsiaal- ja ravikindlustusmaksu tasumise korda nii, et osa maksust tasuks töötaja ise. «Praegu on töövõtja huvitatud vaid kättesaadavast rahast,» kommenteeris Toomas Luman.

Autor: Koit Luus

Hetkel kuum