25. jaanuar 1999 kell 22:00

Kas Telekom tuleks lülitada strateegiliste ettevõtete nimekirja?

See on üks võimalus, kuidas anda valitsusele signaal, et nende toiming on Eesti riigile kahjulik.

Eelnõu algatajad pole rahul Telekomi restruktureerimiskavaga, mille käigus Soome ja Rootsi partneritele antakse arusaamatult suur boonus. Arvudes on võimalik seda täpselt näha. Kokku kavatsetakse Soome ja Rootsi poolele anda 46,5% Telekomi aktsiatest ja 2,5% eest peavad nad maksma täiendavalt 180 miljonit krooni. 2,5% Telekomi aktsiatest on 3,435 miljonit aktsiat ja selle järgi tuleb soomlastele ja rootslastele antava ühe aktsia hinnaks 52,4 krooni. Avalikul emissioonil osalejatele on valitsus kehtestanud hinnavaheks 67--85 krooni. Ainuüksi siis, kui hinnaks jääb 67 krooni, on soomlased ja rootslased saanud iga aktsia pealt ca 15 krooni. Samasugune hind võeti aluseks ka siis, kui soomlaste ja rootslastega määrati kindlaks 46,5% Telekomi aktsiate vahetus. Ma ei näe põhjust, miks peab soomlastele ja rootslastele andma Telekomi aktsiad odavalt, aga eestlased peavad nende aktsiate eest maksma rohkem.

Ma usun, et suure tõenäosusega homme selline eelnõu riigikogule esitatakse.

Parlamendi liige Endel Lippmaa kogus esmaspäeval sellele eelnõule riigikogu liikmete allkirju.

Mina ei olnud sellise ettepanekuga nõus ja sellepärast mind allkirja andjate hulgas ka ei ole.

Miks ma seda ei toeta? On kartus, et iga selline samm alandab Eesti Telekomi aktsia hinda.

Me teame, kuidas need asjad finantssfääris käivad, ja antud juhul on suures osas tegemist ikkagi finantstehinguga.

Praegu, kui päev tagasi kuulutati välja aktsiate avalik müük, on selle seaduseelnõuga hiljaks jäädud. Rong on juba läinud või täpsemalt öeldes rong on juba teel. Ma arvan, et Endel Lippmaa algatatud eelnõuga Eesti Telekomi aktsiate avalikku emissiooni veel ei nurjata, aga kindlasti vähendatakse sellise sammuga Telekomi väärtust.

Arvan, et paarkümmend nime sai Lippmaa kokku, aga ma ei usu, et seda eelnõu toetab riigikogu enamus. Kõigepealt on vaja eelnõu esitada, siis läheb see komisjoni arutelule. Erakorralisena võidakse seda ka kohe suures saalis arutada, aga et erakorraliselt arutada, peab olema juba häälteenamus.

Hetkel kuum