25 jaanuar 1999

Riigikogu tõmbab alla Telekomi hinda

Äripäev soovitab oma lugejatel mitte kiirustada Eesti Telekomi aktsiate märkimisega, sest osa riigikogu liikmeid üritab Telekomi emissiooni nurjata.

Eile korjas riigikogu liige Endel Lippmaa teiste parlamendiliikmete allkirju eelnõule, millega kinnitatakse Telekom strateegiliselt tähtsate riiklike äriühingute nimekirja. Täna peaks see eelnõu esitatama ka riigikogu menetlusse. Kindlasti tõmbab eelnõu esitamine alla Telekomi aktsia hinda, sest tekitab välisinvestorites segadust.

Eile kuulutas valitsus välja Telekomi esmase emissiooni ning samuti käivitus mitut maailma finantskeskust haarav tutvustuskampaania, millel osalevad Telekomi juhid koos teede- ja sideminister Raivo Varega. Päev hiljem käivitab aga riigikogu protsessi, mille tulemusena muutub informatsioon emissiooniprospektis ebaõigeks.

Välisinvestorite hirmutamiseks ei ole vaja seda otsuse eelnõu isegi vastu võtta, piisab kui mõni riigikogu liige teatab, et tal on selline kavatsus.

Telekomi müük sattus niigi halvale ajale. Brasiili rahvusvaluuta reaali devalveerimine on suurendanud kartusi, et võib puhkeda uus globaalne majanduskriis. Investorid on muutunud arenevate turgude suhtes äärmiselt ettevaatlikuks.

Neid kartusi ei lükka ümber isegi telekommunikatsioonituru perspektiivikus. Näiteks kukkus pärast Brasiilia reaali devalveerimist Ungari telekomiettevõtte MATAVi aktsia 10 protsenti. Analüütikud jälgivad pingsalt, millised mõjud on Brasiilia kriisil Argentinale ja Hongkongile. Nendes kahes riigis kehtib nagu Eestis valuutakomiteesüsteem.

Peale välisturgudel toimuva on Eestil ka mitmeid siseriiklikke riske. Signaalid eelarve halva täituvuse kohta võivad samuti Telekomi hinnale negatiivselt mõjuda, sest Telekomi aktsiate müügist saadava rahaga loodeti katta eelarvetühimik.

Nüüd süvendab Endel Lippmaa oma otsuse eelnõuga neid probleeme veelgi. Kui kava lülitada Telekom strateegiliste ettevõtete nimekirja ei sunni valitsust tühistama emissiooni, siis alandab riigikogu tegevus kindlasti aktsia hinda.

Telekomi strateegiliste ettevõtete nimekirja lülitamine tähendab, et valitsus ei tohi 51 protsenti Telekomi aktsiatest erastada ilma riigikogu loata. Esmase emissiooni käigus erastab riik 49 protsenti Telekomi aktsiatest. Pärast emissiooni pidi aga aktsiavahetuse teel minema 46,5 protsenti Telekomist Rootsi ja Soome riiklike telekommunikatsioonifirmade Telia ning Sonera valdusse.

Riigile oleks pärast restruktureerimist jäänud 27 protsendi suurune osalus. Vastutasuks loobusid Sonera ja Telia vähemusosalusest Eesti Telefonis ning Eesti Mobiiltelefonis. Lippmaa soovib oma otsusega seda aktsiate vahetustehingut läbi kukutada.

Kuna ei ole selge, kuidas valitsuse ja riigikogu vägikaikavedu lõpeb, soovitab toimetus Telekomi aktsiate ostmisega oodata.

Hetkel kuum