26. jaanuar 1999 kell 22:00

Hiline ärkamine

Riigikogu sõltumatu liige Endel Lippmaa esitas eile parlamendi menetlusse Ignar Fjuki algatatud ja Maido Pajo koostatud eelnõu, mille kohaselt muudetakse senist Eesti Telekomi erastamisskeemi ja lülitatakse Telekom riigile strateegiliselt tähtsate äriühingute nimekirja.

Äripäev ei toeta Eesti Telekomi erastamist tõkestavat eelnõu.

Põhimõtteliselt ollakse õige asja eest väljas, ent eelnõu esitamisega on lootusetult hiljaks jäädud ja praegu tekitab see ainult segadust. Telekomi erastamise skeem on avalikkusele teada juba mitu kuud. Äripäev on seda kritiseerinud avalikuks saamise hetkest 27. novembril. Toimetus leidis, et restruktureerimisega antakse suurosalus Telekomis Teliale-Sonerale liiga lihtsalt kätte.

Ka riigikogu signaal oleks pidanud tulema kohe, mitte emissiooni esimesel päeval. Õigeaegse esitamise puhul tekkinuks diskussioon ja olnuks võimalik emissioonitingimused üle vaadata enne selle väljakuulutamist. Praeguseks on asjaolud muutunud ja aktsiate märkimine käib. Nii on eelnõu eesmärk tõlgendatav vaid isikliku poliitilise profiidi lõikamisena. Valimised ju ukse ees. Paraku toimib siis pahatihti reegel -- enne mina, siis riik.

23 eelnõule alla kirjutanud inimest «üle riigikogu poliitilise ja varandusliku spektri», nagu iseloomustas neid Lippmaa, on hakkama saanud ühe korraliku segadusega. Juba eelnõu esitamise fakt ise on negatiivne signaal välisinvestoritele.

Pärast Brasiilia kriisi jälgitakse arenevaid turge senisest suurema tähelepanuga. Kui välisinvestor on otsustanud mingi riigi turult üht ettevõtet osta, aga temani jõuab info, et selle riigi parlament on käivitanud müügiskeemi muutmise protsessi, paneb see ostuplaani tõsiselt kaaluma. Hea, kui ajutiselt, ent võimalik, et ta matab ostusoovi üldse maha. Ei kadesta teede- ja sideminister Raivo Varet, kes reedeses Äripäevas möönis, et peab Londonisse road-show'le ise kohale minema, sest seal on muresid. Vaevalt need mured nüüd pisemaks jäänud on.

Rääkimata kodumaise väikeinvestori olukorrast, kellele oli Telekom Tallinna väärtpaberiturule elu toomiseks ainuke lootus. Võib kindel olla, et seaduseelnõuga on aktsiate märkimine mõneks ajaks varjusurma määratud.

Mustem stsenaarium, mis nüüd rakenduda võib, on selline, et Telekomi müük soikub üldse. Pehmem variant on, et aktsiaid siiski müüakse, ent kehvema hinnaga. Mis tähendab, et ka riigil jääb eelarvesse plaanitud tulu oluliselt väiksemaks.

Kui läheb nii, et riigikogu selle eelnõu siiski vastu võtab ja riik jätab strateegilises ettevõttes endale 51% osaluse, on seda osalust hiljem väga keeruline maha müüa. Segadused müügi ümber on veel meeles ja välisinvestoril on kindlam oma raha sellesse riiki mitte paigutada.

Pakutagu seejärel kui tahes soodsatel tingimustel Eesti Raudteed, elektrijaamu vms -- riigi maine on rikutud. Ja võimalikud rahastajad otsivad oma investeeringutele pigem mõne teise koha, kus segadusi ja kannapöördeid ei ette ei tule.

Nagu öeldud, tegi riik kunagi vea, et otsustas sellise skeemi kasuks. Ent asi on otsustatud ja rong juba teel. Õige aeg on mööda lastud ja nüüd on diskussioon juba küsitava tulemusega. Keegi ei saa muidugi keelata poliitikutel isiklikes huvides algatada tarbetut arutelu, ent teha seda riigi maine arvel pole õige.

Hetkel kuum