27. jaanuar 1999 kell 22:00

Autos kasuta «käed-vabad» varustust

Alles see oli, kui võisime kohata kohvikus ja restoranis ärimeest või ärinaist, kes tassis endaga kaasa suurt ja rasket mobiiltelefoni. Mobiiltelefoni võeti kui luksuseset ja seda demonstreeriti kõikjal.

Aeg on edasi läinud ja mobiiltelefonid oma mõõtudelt ja kaalult on muutumas üha pisemaks ja kergemaks, samuti targemaks.

Nii nagu mobiiltelefon ei ole enam luksus, ei ole seda tänapäeval ka auto. Mõlemad on muutunud tarbeesemeteks.

Tihti võib kohata linnaliikluses olukorda, kus foori lubava tule ajal ei saa mõni mees oma autot liikuma, kuna tähtis telefonikõne on pooleli ja siis ootab tema auto taga pikk rivi teisi liiklejaid.

Et sellist olukorda vältida, on mobiiltelefonide tootjad telefoni lisavarustuse nimekirjas alati ära toonud «käed-vabad» mobiiltelefoni autovarustuse, tagamaks ohutumat liiklust ja kvaliteetsemat sidet.

Mobiiltelefonide «käed-vabad» standardsari sisaldab tavaliselt nelja seadet -- mobiiltelefoni hoidjat, täiendavat valjuhääldit ja mikrofoni ning jaotuskarpi juhtmestiku ühendamiseks.

Tavaliselt lisandub «käed-vaba» sarja ka mobiiltelefoni välisantenn, mis tagab kvaliteetsema side ka leviala ääreosades.

Millised on siis «käed-vabad» sarja eelised?

Esiteks ei pea telefoni omanik kõne saabudes telefoni oma taskutest, auto istmelt ega kotist taga otsima, vaid telefon asub kindlalt auto armatuurlaual spetsiaalses hoidikus. Piisab ainult nupule vajutamisest ja kõne võib alata. Juhi käed on vabad telefoni hoidmisest ning vestlus ei sega auto juhtimist.

Teiseks on mobiiltelefonide toide kindlustatud auto akult -- nii ei saa mobiiltelefoni aku tühjaks.

Vanemat tüüpi telefonidel, mis kasutavad nikkel-kaadmiumakusid, võib pidev laadimine aku elueale ja mahutavusele halvasti mõjuda. Mobiiltelefonidele, mis kasutavad nikkel-metallhüdriid- või liitium-ioonakusid, pole laadimine ohtlik. Ükski mobiiltelefon ei luba aga akut üle laadida.

Väike märkus -- enamik autosarju on mõeldud sõiduautodele, seega on nende toitepinge 9--15 volti. Kui tahetakse kasutada mobiiltelefoni autosarja autos, kus on 24voldine pidev toide, tuleks juurde osta spetsiaalne muundur, mis muudab 24 volti 12voldiseks pingeks.

Kolmandaks on autosarjal võimalik kasutada auto välisantenni, mis tagab suurema leviulatuse ja kvaliteetsema sidepidamise. Kuna autokere on plekist, see aga varjestab raadiosignaali ja seega otseselt telefoni saatjat ning vastuvõttu, tulebki välisantenn kasuks.

Neljandaks võib enamiku mobiiltelefonide autosarja lisada lisatoru, mis võimaldab rääkida autos teisi kaasreisijaid segamata, lülitades välja lisavaljuhääldi.

Auto välisantenn parandab leviulatust tunduvalt. Täpselt kilomeetri pealt on seda väga raske määrata, orienteeruvalt 3--5 km peaks tegevusraadius suurem olema.

Peale statsionaarse «käed-vaba» komplekti pakuvad mobiiltelefonide tootjad ka kantavaid «käed-vaba» sarju ja autohoidjaid, mida saab kasutaja oma autosse ise paigaldada.

Kuna enamik uutest mobiiltelefonidest võimaldavad kasutada automaatset kõne vastuvõttu pärast esimest helinat, jääb nende puhul ära ka telefoni nuppude otsimine sõidu ajal.

Autor: Heigo Ensling

Hetkel kuum