Tõnis Oja • 27. jaanuar 1999 kell 22:00

Dollar sooritas üllatustõusu

Dollari kurss tõusis eile viimase kuu kõrgeimale tasemele jeeni (115,64 jeenini) ning kahe nädala kõrgeimale tasemele euro (1,1489 EUR/USDni) suhtes. Nii mõnelegi analüütikule jäid Ühendriikide valuuta kiire tõusu põhjused ebaselgeks. Üheks põhjuseks tuleks pidada Brasiilia tsiviilteenistuse seaduse läbiminekut senatis, mis on osaliselt indikaatoriks, et avaliku sektori kulutuste kärpimine Kohvimaal on täiesti reaalne.

Olulisemaks tuleks siiski pidada Ameerika Ühendriikide makromajanduslikke näitajaid, mis on paremad kui tema konkurentidel Jaapanil ning 11-l eurotsooni riigil. Kolmapäeval avalikustatud tulemused näitavad tarbijate usalduse kasvu riigis. Reedel avaldatav möödunud aasta neljanda kvartali sisetarbimise kogutoodangu kasvuprotsent tuleb prognooside kohaselt 4,5. Kolmandas kvartalis kasvas Ühendriikide SKT 3,7 protsenti. Vahetult pärast majanduskasvu teatavaks saamist tuleb kokku Föderaalreservi vabaturu komitee, mis jätab ilmselt intressid muutmata.

Euroopa peab aga erinevalt ookeanitagusest konkurendist majanduskasvu kiiruse säilitamiseks alandama intresse. Saksamaa rahandusministeeriumi prognoosi kohaselt aeglustub Euroopa võimsama majanduse kasvutempo selle aasta 2,8-lt protsendilt 1999. aastal vaid 2,0ni. Eile õhtul oli USD kurss 13,632 krooni.

Hetkel kuum