27. jaanuar 1999 kell 22:00

Erastamisagentuur lubas liita kaks kaevandust

EEA nõustus kaevanduste liitmisega kolmandal katsel, kuna seni on lahtine, kuidas jätkub Eesti Põlevkivi erastamine, ütles majandusminister, EEA nõukogu esimees Jaak Leimann.

Eesti Põlevkivi kahe kaevanduse liitmine võimaldab Leimanni sõnul ära hoida sotsiaalseid probleeme ja vähendada pingeid, mis kaasneksid ühe kaevanduse sulgemisega.

Kui Viru kaevandus on edukalt tegutsev ettevõte, siis Tammiku peamiselt ebasoodsate looduslike tingimuste tõttu hingitseb vaevu.

Kahe kaevanduse liitmine võimaldab kokku hoida likvideerimiskulusid, milleni eraldi töötamine võiks viia.

Eesti Põlevkivi taotles Viru ja Tammiku kaevanduste liitmist EEA-lt juba mullu augustis, ent EEA lükkas otsuse tegemist erastamiskavade ebaselguse tõttu edasi.

Kui varem nägi erastamisnimekirja kinnitatud Eesti Põlevkivi erastamiskava ette firma jagunemist ja müümist tütarettevõtete kaupa, siis suve läbi töötanud valitsuskomisjon tegi ettepaneku liita Eesti Põlevkivi Eesti Energiaga ja erastada need ühe kontsernina.

Valitsuses kinnitatud kava kohaselt pidid Viru ja Tammiku kaevandused liitkontsernist eralduma ja müüdama Kiviterile, kelle huvi on nüüdseks raugenud.

Valitsus aga ei julgenud eelmise aasta lõpus Eesti Põlevkivi-Eesti Energia liitmisotsust teha ja jättis küsimuse otsustamise järgmisele valitsusele.

Valitsuse otsusel peab majandusminister selle aasta jooksul esitama ettepaneku Eesti Põlevkivi erastamise korraldamiseks.

Leimann avaldas kolmapäeval arvamust, et ei usu Eesti Põlevkivi võimesse iseseisvalt jätkata ja loodab tulevase enamusvalitsuse ja uue parlamendi otsustusvõimele.

Eesti Põlevkivi jagunes 15 eraldiseisvaks äriühinguks, millest kaheksa on kaevandused ja karjäärid, 1997. a lõpus.

Riigile kuuluva monopoolse kaevandusettevõtte jagunemine oli selle erastamise eeltingimus.

Kahjumiga töötava Eesti Põlevkivi erastamine pidi algama juba eelmisel aastal, kuid lükkub tõenäoliselt uude sajandisse.

Autor: BNS

Hetkel kuum