27. jaanuar 1999 kell 22:00

Läti andis Leedule protestinoodi

Läti välisministri Valdis Birkavsi sõnul rikub Leedu sisseveetavatele põllumajandustoodetele piirhinna kehtestamisega Balti vabakaubanduslepingut. Ühtlasi avaldas Birkavs lootust, et Leedu loobub oma otsusest, nagu Läti loobus varasemast kavatsusest piirata Eesti sealiha sissevedu.

Läti nõudis Vilniuses kolme riigi kaubanduskomisjoni koosolekul üle antud noodis selgitust ja konsultatsioone seoses Leedu rahandusministeeriumi 28. detsembri otsusega kehtestada sisseveetavatele toiduainetele kohustuslikud piirhinnad.

Leedu põllumajandusministeeriumi esindaja ütles, et ei mõista Läti pahameelt. «Toidu- ja põllumajanduskaupadega kauplemise tingimused Balti riikide vahel ei ole viimasel ajal üldse muutunud,» ütles Leedu põllumajandusministeeriumi majandus- ja finantsosakonna direktor Vygantas Katkevicius.

Läti põllumajandusministeeriumi osakonnajuhataja Aiga Smiltane ütles, et Leedu ei ole Läti kaupadele tollimaksu kehtestanud, kuid selle asemel määratakse sisseveetavate kaupade tolliväärtuseks Leedu kehtestatud piirhind ning kaupade müümisel tuleb tasuda maksud selle piirhinna pealt.

Smiltane ütles, et ministeerium ei ole veel võrrelnud piirhindu tegelike turuhindadega Leedus, kuid Läti piimatöötlejate väitel on piirhinnad kaks korda kõrgemad kui Leedu tegelikud turuhinnad. See aga tähendab Läti tootjatele kõrgemat maksukohustust.

Autor: BNS

Hetkel kuum