27. jaanuar 1999 kell 22:00

Mööblitööstus kaasajastub

Selle kuu sündmused Eesti mööblimaailmas olid Standardi kolimine Mustamäele ja Thulema uue, Kuivajõe tehase avamine. Üks tõmbab tootmist kokku ja teine avab uue tsehhi.

Väikesed muutuvad suuremaks ja suured panevad rõhku tootmise efektiivsusele. Nõukogudeaegne riiklik suurettevõte moderniseerub järjest enam ja saavutab suurema efektiivsuse, tõdes Enn Veskimägi.

1994. aasta kevadel töötas Standardis üle 800 inimese. Praeguseks on töötajaid järele jäänud 250.

Väiksemal ettevõttel on oma plussid. See on paindlikum ja muutusi on siin kergem läbi viia ning kliendi erisoovidega lihtsam arvestada.

Et töötajaid praegusel ajal kunagistes suurettevõtetes vähemaks jääb, on üsna loomulik protsess ja mitte ainult seetõttu, et Eesti turule on kodumaiste tegijate kõrvale tekkinud välismaise mööbli pakkujad. Loomulik on see, et firmad võtavad kasutusele uut tehnikat ning näiteks ühe tooli valmimiseks ei lähe enam nii palju inimtööjõudu vaja. Suure osa teeb valmis masin ning masinatöö on reeglina inimtööjõust odavam. Väidetavalt teevad masinad ka vähem vigu kui inimesed ning seetõttu muutub töö jällegi efektiivsemaks.

Praeguses turukonkurentsis jäävadki püsima eelkõige need tootjad, kes on suutnud kõige efektiivsemalt toota, olenemata firma suurusest.

Autor: Tiina Salumäe

Hetkel kuum