27. jaanuar 1999 kell 22:00

Põllumajandus saab riigilt 600 mln abi

Põllumajanduse ja maaelu toetuseks kokku maksab riik 720 miljonit krooni. 1998. aastal eraldas riik põllumajanduse ja maaelu toetusteks kokku 797 miljonit krooni, millest 227 miljonit oli ilmastikukahjude hüvitamine.

Põllumajandusminister Andres Varik ütles eile pressikonverentsil, et sel aastal jätkab riik otsetoetusi ning viib sisse täiendavaid toetusi.

Tänavu on riiklikeks otsetoetusteks ette nähtud vahendeid 256,5 miljoni krooni ulatuses. «20 miljoni krooni võrra suurenevad piima-liha otsetoetused,» ütles Varik.

Ministri sõnul on tegemist tootmise toetusega, mille eesmärk on suurendada toodangut ja parandada kvaliteeti.

Võrreldes mullusega jääb 1999. aastal samale tasemele ehk 120 miljonile kroonile teravilja otsetoetus.

Uute otsetoetustena maksab riik tänavu emiste, noorveiste, lammaste, kindlustus-, väikeloomapidaja- ja noore põllumajandusettevõtja toetust. Kõige suurema osa 294,5 miljoni krooniga moodustavad tänavuste põllumajandustoetuste hulgas kapitalitoetus (100 mln), kütuse aktsiisi hüvitus (119 mln), tulumaksusoodustus (33 mln), intressitoetus ning toetused ühistuliste krediidisüsteemide loomiseks ja põldude lupjamiseks. Võrreldes mullusega on kahekordseks muutunud kapitalitoetus.

Variku sõnul on tegemist kõige arusaadavama toetuse liigiga. «Siin on printsiibiks, et kõigepealt tuleb teha investeering, mida siis on võimalik toetada kuni 25 protsendi ulatuses,» lisas ta.

Varik ütles, et seda toetust saab taotleda kuni kahe aasta vanustele investeeringutele.

Kütuse aktsiisi hüvitiste summa on tänavu võrreldes 1998. aastaga suurenenud 30 miljoni krooni võrra.

Riiklike programmide toetuste mahuks on põllumajanduses sel aastal ette nähtud 37 miljonit krooni.

Autor: BNS

Hetkel kuum