27. jaanuar 1999 kell 22:00

Rootsi: enim probleeme

See on üsna suur tagasiminek riigi jaoks, kes 1950.--1960. aastail kuulus maailma rikkaimate hulka ning on rajanud rohkesti maailmaklassi firmasid, nagu Volvo, Saab Automobile, Scania, ABB, Astra, Tetra Pak, Stora, Ericsson, IKEA.

1932. aastast peale väikese vaheajaga (1991--1994) valitsevate sotsiaaldemokraatide peaminister Göran Persson lubas mullu oktoobris eelarve tutvustamisel jätkuvat heaolu, kuid ei täpsustanud selle tagamise üksikasju. Näib, et sotsiaaldemokraatide ja suurfirmade seisukohad eemalduvad üksteisest järjest enam, mille üheks tagajärjeks on firmade peakorterite riigist väljaviimise kavandamine.

Jätkuvalt väga tugevad Rootsi ametiühingud, kuhu kuulub 90% töötajatest, ei taha midagi kuulda muudatusest. Heaolu koormavad järjest rohkem vananev elanikkond ja aeglustunud majanduskasv. Samal ajal murendavad riigi maksubaasi järjest jõudsamalt kaupade ja kapitali vaba liikumine.

Ebakindlus valitseb ka Rootsi välispoliitikas, sest ei valitsus ega rahvas suuda otsustada, missugune Euroopa Liidu liige peaks Rootsi nende arvates olema. Vähetulemuslik on olnud ka Rootsi aastatepikkune vaeste riikide abistamise programm, mis on nõudnud miljardeid, kuid jätnud Rootsile lohutuseks ainult «moraalse superriigi» tiitli.

Kõigele vaatamata on Rootsi endiselt õige mõnus, kindel, sünnis, rahulik ja egalitaarne riik. Kuid tal tuleb leida oma steriilsusest väljapääs.

Autor: TE

Hetkel kuum