28. jaanuar 1999 kell 22:00

Edgar Savisaar tuleb

kindlasti võimule

Kurbade silmadega Igor Rõtov pakub 28. jaanuari Äripäevas kahtlase väärtusega ennustuse, millele pole määratud täituda. Loomulikult tuleb Savisaar peale riigikogu 7. märtsi valimisi võimule, kui valijad talle selleks mandaadi annavad. Kõik erapooletud avaliku arvamuse uuringud räägivad viimasel ajal seda keelt.

Paaris asjas pean aga Igor Rõtovi poolt öeldut täpsustama. Erinevalt Rõtovist ma ei arva, et Savisaar jääks hätta teovõimsa valitsuse kokkupanekul. Savisaar on juba kord pannud kokku Eesti kõige teovõimsama, kõige harituma ja laial sotsiaalsel baasil toimiva valitsuse. Ma ei näe mingit põhjust, miks ta seda teist korda ei peaks tegema.

Eelmine Savisaare valitsus püsis koos ligi kaks aastat ning hiljem on selle koosseisust jätkunud ministreid järgmistessegi valitsustesse, peaministrist ja presidendist rääkimata.

Veider oli lugeda, et Savisaart ettevõtjad ei toeta. Kui lehitseda Keskerakonna saadikukandidaatide nimekirja, siis ettevõtjate osakaalu poolest ei jää need alla Reformierakonnale ega Isamaliidule.

Toomas Kõuhkna, Aivar Riisalu, Silva Tomingase, Urmas Laht, Jaanus Marrandi ja paljude teiste tuntud ettevõtjate nimed räägivad iseenda eest.

Olime 28 jaanuaril koos Savisaarega uue hotelli Grand Hotel Mercure Tallinn avalisel. Sinna oli kogunenud suur osa Eesti ettevõtjate eliidist. Ma ei näinud ettevõtjate hulgas kedagi enam nõutavat ja populaarsemat persooni, kui Savisaar. Kõik tahtsid temaga rääkida ja nõu küsida. Mõned tegid nalja ka Äripäeva arvel.

Üks tuntud ärimees lubas, et edaspidi hakkab ta oma pahandust teinud lapsi mitte Savisaarega, vaid hoopis Äripäevaga hirmutama.

Üks asi jäi mulle Rõtovi artiklis arusaamatuks. Rõtov väidab, et Savisaarel «puuduvad reaalsed võimalused valitsusjuhiks saada».

Millest siis niisugune tõmblemine ajalehtedes, kui Savisaar niikuinii võimule ei saa? Kas on põhjuseks ainult Savisaare edukas esinemine «Risttule» saates, kus ta küsitlejatest selgelt üle oli? Või ei pea Äripäev Savisaare võimulolekut sugugi nii võimatuks nagu ta seda välja näitab?

Lõpuks tahaksin Igor Rõtovit tänada.

Kahtlemata andis 28. jaanuari Äripäev Keskerakonnale ning ka Savisaarele valimistel hääli juurde. Mida kõvem sõna pangandus-vahenduskapitali ajaleht praegu Keskerakonna kohta ütleb, seda rohkem hääli keskerakondlased 7. märtsil saavad.

Hetkel kuum