Kristina Traks • 28. jaanuar 1999 kell 22:00

ERA Panga olukord kriitiline

Detsembri lõpus lubas ERA Panga juht ja omanik Andres Bergmann, et kokkulepped investoritega on olemas, täita tuleb veel vaid formaalsused ning jaanuaris pank avaneb. Täna on viimane tööpäev enne jaanuari lõppu, kuid mingeid investoreid pole ERA Pank Eesti Pangale kinnitamiseks esitanud.

ERA Panga moratooriumihaldur Veli Kraavi tunnistas, et lubadusi on antud igasuguseid ja nüüdseks peaks olema ka juba mingi kokkulepe investoritega olemas. Seda aga paraku pole, lisas ta.

Kraavi ütles, et olukord on muutumas kriitiliseks ja halvimal juhul läheneb pankrot. «Hakkame investori leidmisega hiljaks jääma. Kui uskuda Bergmanni, siis tal kogu aeg läbirääkimised käivad, aga konkreetset tulemust seni pole,» lausus Kraavi.

Samas pole Kraavi sõnul kusagil paika pandud, et kui pank ei pea kinni varasematest lubadustest ja tähtaegadest, siis kuulutab Eesti Pank kohe pankroti välja.

Oktoobri alguses teatas Bergmann, et taastab usalduse panga vastu aktsiakapitali laiendamisega 80 mln kroonise investeeringu abil, lubades leida investori ööpäevaga.

Eesti Panga infoosakonna juhataja Andrus Kuusmann ei tahtnud kinnitada ega ümber lükata asjaolu, et ERA Pangal on rekapitaliseerimiskava esitamiseks aega nädala lõpuni. «Juhul kui me ka oleme mingi tärmini paika pannud, aga on näha, et sellest kuupäevast edasi viie päeva jooksul leiab pank mingi lahenduse, siis lükkub tärmin edasi,» selgitas Kuusmann.

Kuusmann lisas, et ERA Panga moratoorium siiski suure tõenäosusega ei kesta ettenähtud pool aastat ehk aprilli alguseni, vaid lahendus saabub varem.

ERA Pank esitas keskpangale tegevuslitsentsi peatamise avalduse mullu 7. oktoobril. Tollal soovis pank tegevuslitsentsi peatada vaid nädalaks, tuues põhjenduseks ajutised makseraskused.

Kraavi väitel pole panga bilansis pärast moratooriumi väljakuulutamist olulisi muutusi toimunud. ERA Panga bilansimaht oli septembri lõpus 619 mln krooni ja aktsiakapital 43,6 mln krooni. Panga laenuportfell oli 329,5 mln krooni. Nõudmiseni hoiuseid oli pangas 157,4 mln ja tähtajalisi hoiuseid 281,4 mln krooni. Viimaseid andmeid panga bilansi muutuste kohta ei soovinud keskpank eile avaldada.

Hetkel kuum