Kadi Heinsalu • 28. jaanuar 1999 kell 22:00

Ettevõtted vähendavad avansilist tulumaksu

Hinnanguliselt võib ettevõtte tulumaksu vähem laekuda mitusada miljonit krooni. Kokku peaks riigieelarve järgi ette laekuma 1,65 mld krooni.

Tallinnas on avansiliste maksete vähendamist või nendest vabastamist taotlenud peaaegu kõik ettevõtted, kellele need on määratud, teatas Tallinna juriidiliste isikute maksuameti direktor Aivar Sool. See on valdav tendents. «Vaatan oma igapäevast posti -- enamik kirju ongi need taotlused,» rääkis Sool.

Üldse on Tallinna piirkonnas umbes 16 000 tegutsevat ettevõtet ja sealt lakub umbes 70% ettevõtte tulumaksust.

Jaanuaris laekus ettevõtteilt avansilisi makseid 45 mln krooni, sh Tallinnast umbes 31 mln krooni. Sool ütles, et plaani järgi peaks Tallinnast iga kuu laekuma 100 mln krooni. «Ei saa aga järeldusi teha, et kogu aasta nii viletsalt laekub,» lisas ta.

Avansiliste maksete vähendamist on taotlenud paljud varem suurt kasumit näidanud ettevõtted.

ASi Norma finantsdirektor Peep Pihotalo sõnul taotles ettevõte tulumaksu avansi vähendamist 4,1 mln kroonilt ca 2,4 mln kroonile. «Meie tulubaas on lihtsalt poole võrra vähenenud,» selgitas Pihotalo.

Puidukaitsevahendite ja värvide tootmisega tegeleva ASi ES Sadolin finantsjuht Eda Anton ütles, et nad taotlesid avansiliste maksete vähendamist 1,8 mln kroonilt 1 mln kroonile kuus.

Audiitorfirma PricewaterhouseCoopersi juhatuse esimees Urmas Kaarlep teatas, et tegid avalduse avansilistest maksetest vabastamise kohta. «Ma ei ütleks, et aasta kriitiline oleks, kuid läheme majandusega kaasa. Me ei erine selle poolest oma klientidest,» lausus Kaarlep.

Ettevõtted maksavad tänavu avansilisi makseid 1997. a tulumaksu pealt, mis jagatakse 12 kuuga. Riigieelarvesse prognoositakse ettevõtte tulumaksu 1,65 mld krooni, mis on 42% enam kui mullu.

1998. a pidi ettevõtte tulumaksu laekuma 1,16 mld, kuid laekus 1,9 mld krooni.

Keskmiselt tuli mullu ühe äriühingu kohta kogutud tulumaksu 46 700 krooni, arvestades äriühingute arvuks 40 600. Tänavu peaks äriühing maksma tulumaksu 40 600 krooni. Üldse teenib Eestis kasumit 40% ettevõtetest.

Hetkel kuum