31. jaanuar 1999 kell 22:00

Moe tehas jäeti võlgadesse

Maksuameti andmeil on Moe piiritusetehasel 1. jaanuari seisuga 3,9 miljoni krooni suurune käibemaksuvõlg ning 1,86 miljoni kroonine aktsiisimaksuvõlg.

Moe piiritusetehase kommertsdirektori Toivo Kreeni sõnul on ettevõtte piirituseostjaist partneritelt jäänud viimasel ajal raha laekumata, mistõttu on ka Moe piiritusetehas sattunud maksuvõlglaste nimekirja. Võlgu on nii kohalikud viinatootjad kui ka piiritusetehase partnerid piiri taga. «See võlg on nüüd tekkinud, varem pole me võlgu olnud,» teatas Kreen.

Ta selgitas, et kui möödunud aasta detsembris tõusis olulisel määral alkoholi aktsiis, vähenes viinatootjatel läbimüük ning nad sattusid majanduslikesse raskustesse. Sellest tulenevalt ei suutnud viinatootjad maksta piirituse eest. «Kui me oleme viinatootjale maksetähtajaga piirituse müünud ja need seda tasunud ei ole, ei saa me ka ise makse tasuda,» kirjeldas Kreen olukorda. Alkoholi aktsiisimäär kasvas liitri piirituse kohta 115 kroonilt 145 kroonile.

Küsimusele, kas keegi on n-ö krooniline võlglane, vastas Kreen, et ta ei tahaks neid firmasid loetleda. «Ma olen veendunud, et nad kõik maksavad kunagi oma võla ära, « sõnas Kreen.

Erastamisagentuuri peadirektor Väino Sarnet ütles, et piiritusetehase maksuvõla tekkimine ajal, kui arutatakse selle erastamist, ei tohiks erastamiskäiku mõjutada.

Ta märkis, et Moe piiritusetehas on teda informeerinud maksuvõlast ja selle tekkimise põhjustest, mistõttu ei saa ettevõtet kahtlustada pahatahtlikus võla tekitamises.

Sarneti sõnul taotles piiritusetehas agentuurilt luba võtta maksuvõla tasumiseks laenu ning agentuur rahuldas nende taotluse.

Moe piiritusetehase erastaja selgub hiljemalt märtsi keskel.

Praegu kuulub erakättesse vaid kolmandik ettevõtte aktsiapakist, selle valdajaks on OÜ Tulivesi. Tulivesi esitas oma pakkumuse ka ülejäänud aktsiate ostmiseks.

Autor: Raul Ranne

Hetkel kuum