Indrek Kald • 31. jaanuar 1999 kell 22:00

Q GSMi omanikud pääsesid võlakoormast

Reedel sõlmitud tehinguga omandas Netcom kontrollpaki ASis Levicom Cellular, mis kontrollib Q GSMi mobiilsidevõrku. Netcom ostis ka 20 protsenti kaabellevi, Interneti ja tavatelefonsidega tegelevast OÜst Levicom Broadband.

Kokku maksis Netcom osaluste eest rohkem kui 800 miljonit krooni. Kohe kuulub väljamaksmisele 390 miljonit krooni, ülejäänud summa laekub mõne aasta jooksul.

Põhiosa lepingu sõlmimisel saadud rahast läheb Levicomi nõukogu esimehe Tõnis Paltsi sõnul firma seniste laenude tagasimaksmiseks pankadele. «Endal on ka kivi südamelt ära,» kommenteeris ta aktsiamüüki.

Levicomi juhatuse aseesimehe Toomas Peegi kinnitusel vabanes firma tehinguga oma kohustustest enam kui 20 miljoni dollari ulatuses.

Peegi kinnitusel investeerib Levicom osaluste müügist saadava raha koos Netcomiga Leedu mobiilsideprojekti ja sealsetesse kaabeltelefirmadesse. Ta ütles, et Levicom plaanib rajada mobiilsidevõrgu ka Lätis.

Netcomi osalus Q GSMis kasvas tehinguga varasemalt 48 protsendilt 94,8 protsendile. Netcomi juhatuse esimehe Anders Björkmani kinnitusel soovis firma jätta väikese osa Q GSMi aktsiatest kohaliku partneri kätte.

Osalust Levicomi gruppi kuuluvates firmades on Levicom proovinud müüa ligi kaks aastat. Novembris 1997 pidid Levicomi juhid minema firmat tutvustavale roadshow'le, kuid langus maailma aktsiaturgudel tõmbas plaanile kriipsu peale.

«Vahepeal oleme vahelduva eduga ellu jäänud ja surnud ja jälle ellu jäänud,» iseloomustas firma arengut Toomas Peek. Nüüd jääme lõplikult ellu, lisas ta.

Eelmisel aastal korraldas Levicom Eestis kaks võlakirjaemissiooni, mõlema intress oli üle 20 protsendi. Firma aktsiad panditi laenude katteks Eesti pankade konsortsiumile.

Oktoobris võttis Levicom USA Chase Manhattan Bankilt uue 288 mln kroonise 7% intressiga laenu, millega maksti tagasi varasem laen ja firma omanikud said tagasi pankadele panditud aktsiad.

Levicomi suurosanikud on Tõnis Palts, Toomas Peek ja Markus Pedriks. Väiksem osa aktsiatest kuulub Liivi Pehkile, Meelis Paltsile ja veel mõnele isikule.

Levicomil on kaks tütarfirmat, millest Levicom Cellulari alla kuuluvad Q GSMi kaubamärki kasutav Ritabell, tegevust alustav mobiilsideoperaator Levi & KuTo Leedus ja mobiiltelefone müüv Levi & KuTo Lätis. Levicom Broadbandi kuuluvad Netexpress, Meediamaa, Tallinna Kaabeltelevisioon, Levi Kaabel ja viis peagi ühendatavat Leedu kaabel- ja andmesidefirmat kaubamärgiga C Gates.

Levicomi aktsiakapital on 11 miljonit krooni. Firma käive oli 1997. aastal 180 miljonit krooni ja aasta varem 131 miljonit krooni.

Netcomile kuulus seni 48% Ritabellist, mille eest maksis mullu septembris Q GSMi varasemale osanikule Millicomile 750 miljonit krooni. Netcom ja Millicom kuuluvad mõlemad Kinneviki gruppi.

1993. aastal moodustatud Netcom on Skandinaavia suurim eraomanduses olev telekommunikatsioonikontsern, mis opereerib fiks- ja mobiilsidevõrke ning kaabeltelevisioonivõrke ja pakub interneti- ja andmesideteenuseid Rootsis, Taanis ja Norras. Netcomile kuuluvad kaubamärgid Comviq ja Tele2. Netcomi mullune käive oli 10,5 miljardit ja kasum 387 miljonit Eesti krooni. Netcom on noteeritud nii Stockholmi börsil kui New Yorgi tehnoloogiafirmade NASDAQi börsil.

Hetkel kuum