Tõnis Oja • 31. jaanuar 1999 kell 22:00

USA majanduskasv oli 5,6 protsenti

Ameerika Ühendriikide majanduskasv oli möödunud aasta neljandas kvartalis 5,6 protsenti (arvutatuna aastasel baasil), mis on suurim alates 1996. aasta teisest kvartalist. Toonaseks SKT kasvuks mõõdeti 6,1 protsenti. Selline, tavaliselt arenevaid turge iseloomustav majanduskasv oli üllatuslik niigi optimistlikele analüütikutele, kes prognoosisid 4,4--4,6protsendist kasvu (kolmandas kvartalis oli USA majanduskasv 3,7 protsenti).

Pole siis ka mingi ime, et dollari kurss liikus reedel jätkuvalt ülespoole. Isegi Brasiilia reaali langemine allapoole psühholoogiliselt olulist 2,0 USD/BRL taset ei peatanud Ühendriikide valuuta võidukäiku.

Euro langes dollari suhtes uuele rekordmadalale tasemele 1,1340 EUR/USD, st krooni suhtes kerkis dollar 13,7977 kroonini. Aasta algusega võrreldes on valuutabeebi kaotanud oma väärtusest juba neli protsenti.

Teiseks euro nõrgenemise põhjuseks oli ühisraha positsioonide mõningane likvideerimine. Aasta algul uskusid investorid, et eurost saab oluline keskpankade valuutareservide koostisosa ning nõudlus selle järele kasvab kiiresti. Keskpangad pole aga kiirustanud oma valuutareservide struktuuri muutma ning pettunud investorid otsivad uusi võimalusi. Kolmas euro nõrgenemise põhjus võib olla Brasiilia kriis ja Hiina uue võimaliku kriisikoldena, mis võib Euroopa pankasid tabada valulisemalt kui Põhja-Ameerika omi.

Hetkel kuum