Kaja Koovit • 1 veebruar 1999

Eesti SKP kasv jäi liiga väikseks

«Sellise kasvuga ei jõua me kuskile,» ütles Vitsur. Ta lisas, et üleminekumajandusega riikides oleks normaalne majanduskasv 6--7 % aastas.

Eesti sisemajanduse koguprodukt (SKP) kasvas statistikaameti andmetel eelmise aasta üheksa kuuga 5,4%. SKP jooksvates hindades oli eelmise aasta III kvartalis 18,6 mld krooni ja üheksa kuu jooksul kokku 54,6 mld krooni.

Tegevusalati oli kasv eelmise aasta kolmandas kvartalis aasta varasemaga võrreldes kõige suurem ehituses (22,2%), järgnesid veondus, laondus ja side (15,0%) ja hotellid ning restoranid (9,9%).

Statistikaameti sektorijuhataja Kalju Kannel lausus, et kasv ehitussektoris on ootuspärane, sest muutused kajastuvad seal pikema vinnaga ja langust võib selles sektoris oodata sellel aastal.

Lisandväärtus vähenes oluliselt kalanduses (70,3%) ja kaudselt mõõdetavate finantsteenuste (23,3%) alal.

Kannel lausus, et kalanduses kajastub Läänemere kalapüük ja seda mõjutasid otseselt Venemaa kriisi tõttu kannatanud ettevõtted. Kalatööstusettevõtted Viru Rand ja Läätsa kalatööstus pankrotistusid, sest ettevõtete toodangu põhiosa oli suunatud Venemaale ekspordiks. Kui 1997. a. III kvartalis püüti Läänemerest 7600 tonni kala, siis eelmisel aastal vaid 2760 tonni.

Samuti vähenes märkimisväärselt netomaksude lisandväärtus (15,4%), mis Kanneli sõnul oli tingitud põllumajandusdotatsioonide järsust kasvust.

Kannel märkis, et neljandas kvartalis ei toimunud olulisi nihkeid paremuse poole ja kuigi ametlikku statistikat veel ei ole, ei näe ta põhjust rõõmustamiseks.

Seda on raske öelda, mis meil hästi oleks läinud. Hotellid ja restoranid ehk, sest turiste meil ikka käib, rääkis ta. Finantsvahenduses on olukord halvenenud, sest pangad kandsid aasta lõpus maha halbu laene ja teenisid suurt kahjumit.

Vitsur nõustus, et eelmise aasta neljanda kvartali tulemus vähendab küll tõenäoliselt mõnevõrra aastast kogukasvu, kuid see ei tohiks kujuneda väiksemaks 4,5 protsendist.

Selle aasta esimese kvartali majanduskasv sõltub Vitsuri sõnul paljuski ehituse ja transpordi käekäigust. «Kui Soome sõda laieneb, siis tekitab see tagasilöögi seni kasvanud veondusele.»

Jaekaubanduses ei tohiks Vitsuri sõnul suuremaid muutusi tulla senikaua, kui palgad püsivad praegusel tasemel. Põllumajandus peaks talveperioodil olema samuti stabiilne, lisas ta.

Hetkel kuum