Andres Reimer • 1. veebruar 1999 kell 22:00

Eesti Telefoni lummav mängukann

Riigi- ja omavalitsusasutuste raamatupidajad haaravad varsti südamest, sest Terepingi koostatud interaktiivsete televisiooni- ja raadiosaadete telefonihääletuse tasuline süsteem on tänaseks lummanud Eesti erakondade nooraktivistid. Verisulis poliitikud kogunevad valimiseelsete teledebattide õhtutel, et hääletada asutuste telefonidelt maksumaksja raha eest oma väitlevate iidolite poolt.

Välesõrmelised keskerakondlased suutsid möödunud nädalal Tallinna linnavolikogust kantida telefonifirmale raha kiirusega üle saja krooni minutis, reformierakondlased aga, kes kasutasid töö hõlbustamiseks arvutit, saavutasid ligi 150kroonise minutikiiruse.

Tereping ei pea poliitikute tellitud toetuskõnesid ebaeetilisteks. «Kuid noorpoliitikud võiksid seda teha oma raha eest, mitte minu kui maksumaksja käest korjatud summade arvel.»

Tereping tegi hääletusmasina valmis eelmise aasta maikuuks, sest Jüri Pihel vajas seda Eurovisiooni lauluvõistluse publikuhääletuseks.

«Istusime möödunud kevadel Terepingiga telemaja kohvikus ja arutasime, kas Eestis saab rakendada samasugust süsteemi, nagu on brittidel,» meenutab praegu TV1s valimissaadet korraldav Pihel. «Tereping on filosoofiadoktor, temale oli see käkitegu.»

Tereping muheleb oma euroremonditud kabinetis rahulolevalt habemesse, sest iga poliitika- või muusikafänni sõrmevajutus telefoni kordusvalimisnupule toob Eesti Telefonile sisse 65 senti. «Mul polnud mõttes luua Eesti Telefonile lüpsilehma, vaid parandada Eesti mainet,» kinnitab ta.

Tereping tunnistab, et eelmisel aastal jõudsid fännid igasugustele küsitlustele vastates helistada ligi 80 000 krooni eest.

Terepingi süsteem koosneb ligi 40 000 krooni maksnud keskarvutist ning insenerilahendustega seotud tööplokkidest Eesti Telefoni sidekeskuses. Arvuti suudab iga viie sekundi jooksul vastu võtta 400 telefonikõnet, mis võimaldab teenida üle kolme tuhande krooni minutis.

Lähemal ajal arendavad Eesti Telefoni insenerid hääletussüsteemi edasi, nii et igaüks saab osaleda interaktiivsetes loto- ja viktoriinisaadetes.

Hetkel kuum