Sulev Oll • 1 veebruar 1999

Laenajat hirmutab võlanõudja palk

Vaatamata sellele, et võlgade sissenõudmisega tegelevad firmad kinnitavad nagu ühest suust, et mida vanem võlg, seda raskemini saab selle kätte, ei kiirusta võlausaldajad võlanõudeid üle andma. Esialgu hoiab neid tagasi lootus, et äripartner on aus ning makseraskused ajutise iseloomuga, hiljem oskamatus niisuguses olukorras käituda.

Äripartner võibki aus olla, aga näiteks saamatu. Võtab kaupa laenuks, aga ei suuda ära müüa. Või müüb, aga investeerib raha kergekäeliselt ja jääbki võlglaseks.

Lootusetus olukorras võlausaldajal on kolm võimalust. Esiteks võib ta kaevata politseile. Paraku võtab politsei jutule vaid neid, kelle partner on pettur. Petturi paljastamine võib aga aega võtta ja tihti polegi tal hinge taga midagi, mille eest võlg tagasi maksta.

Ausa võlgniku tarvis on kohus ja tsiviilhagi. Kohtuga aga pole paljud firmad veel harjunud suhtlema. Pealegi tunduvad õigusemõistmise veskid jahvatavat väga aeglaselt. Peale selle kaebavad mitmed firmad, kelle kasuks kohus võla välja mõistis, et nad ei näe seda raha ikkagi -- võlgnik ei kavatsegi maksta.

Nii jääbki üle suhelda võlgade sissenõudjatega. Neid on kahte liiki. Esimestest heas seltskonnas ei räägita, teiste nime ja telefoninumbri leiab nii telefoniraamatust kui äriregistrist ja politseil pole nende tegevuse vastu mingeid pretensioone.

Põhjus, miks võlausaldajad õigel ajal võlanõudefirmade poole ei pöördu, on see, et ei soovita laenatud raha kellegagi jagada.

Üldiselt sõltub tasu raha tagasitoomise eest tagastatud summast. Protsent, mille võlanõudefirma endale küsib, on seda kõrgem, mida vanem on võlanõue ja mida kehvemini on vormistatud selle aluseks olevad dokumendid. Protsent on suurem ka väiksemate summade puhul, ületades siiski harva veerandit tagasisaadud summast.

Suuremate ja hõlpsamini tagasisaadavate summade puhul algab võlanõudefirmade töötasu ühest kümnendikust kojutoodud rahast.

Hetkel kuum