2 veebruar 1999

Internetimull ähvardab lõhkeda

«Ma ei soovita ühelgi suurt riski pelgaval inimesel praegu Interneti-aktsiatesse investeerida. Eriti selliste hinnatasemete juures,» ütles Gates Davosi majandusfoorumil.

Sarnast mõtet on hiljuti avaldanud nii USA keskpanga juht Alan Greenspan kui meediamagnaat Rupert Murdoch.

«Kahtlemata on mõned neist firmadest edukad ... suurem osa jääb aga siiski kaotajaks,» ütles Greenspan, võrreldes toimuvat suure loteriiga.

Aktsiamulli on puhunud eelkõige «amatöör-investorid», kes on veel kaotustest kõrvetamata.

Paljud investorite lemmikud, nagu virtuaalne raamatupood Amazon.com, pole aga veel kasumisse jõudnudki, ehkki firma aktsiad on juba astronoomiliselt tõusnud. 1998. aastal kallines Amazoni aktsia 966%, alanud aasta jaanuaris läks firma 30 mld dollarile tõusnud turukapitalisatsiooniga mööda naftafirmast Texaco. Niisamuti edestab Interneti väravat pakkuv Yahoo Boeingut ja American Online General Motorsit.

Sellise hinnataseme õigustamiseks peaks Interneti-firmasid ees ootama pretsedenditu müügi ja kasumi kasv. Peale Microsoftiga võrreldavale turupositsiooni oleks selleks vaja ka tarkvarahiiglase 49protsendilist kasumimarginaali.

Suured marginaalid on aga virtuaalse turu tingimustes välistatud, sest konkurendid on ainult hiireklõpsu kaugusel ning jäme ots seega tarbijate käes.

Autor: TE

Hetkel kuum