Silva Männik • 2 veebruar 1999

Ühiskindlustuse saatus lahtine

Kindlustusinspektsiooni direktori asetäitja Kaido Tropp ütles, et Ühiskindlustuse litsentsi esmaspäevase tühistamisotsuse järel võidakse ühe variandina selts tavalise äriettevõttena likvideerida.

Seda juhul, kui teiste seltside seas puuduvad huvi Ühiskindlustuse portfelli ülevõtmise vastu. «Mulle teadaolevalt huvi portfelli ülevõtmise vastu veel kegi tundnud, kuid ka litsentsi peatamise uudis on alles värske,» lausus Tropp.

Huviliste puudumise korral muutuvad Ühiskindlustuse klientide tekkinud kahjud ja seni makstud kindlustuspreemiad nõueteks seltsi vastu. «Kindlustusseltsi likvideerimise korral on teiste ettevõtetega võrreldes see eripära, et kindlustusvõtjad on teiste võlausaldajate suhtes eelisjärjekorras,» selgitas Tropp.

Seltsi likvideerimise korral jagatakse raha Tropi sõnul kindlustusvõtjate vahel proportsionaalselt, seda nii klientide seni tehtud kindlustusmaksete kui ka tekkinud kahjunõuete osas.

Kuigi täpset varade hindamist veel tehtud ei ole, tunduvad Ühiskindlustuse varad tema kohustusi katvat, rääkis Tropp. «Loomulikult pole välistatud, et hiljem ilmnevad kohustused, mis ei ole raamatupidamises arvel,» ütles ta. «Kõik sõltub ka sellest, millise hinnaga suudetakse Ühiskindlustuse ostetud 10 miljoni kroonine maja ära müüa.»

Kindlustusinspektsioon nimetas Ühiskindlustuse litsentsi peatamise ühe põhjusena seda, et selts ei kasutanud oma vaba raha klientidele hüvitiste maksmiseks, vaid ostis 10 miljoni kroonise hoonestusõiguse Nõmme tee 54 korterelamule Tallinnas.

Teiseks põhjuseks oli alla seadusega määratud 10 miljoni krooni langenud Ühiskindlustuse omakapital.

Enne litsentsi tühistamiseks kokku kutsutava rahandusministeeriumi litsentsikomisjoni istungit on Ühiskindlustuse omanikel võimalus firma maksevõime taastada, võlad klientidele tasuda ning tegevust jätkata.

Selleks plaanib Ühiskindlustus seltsi juhatuse esimehe Tõnu Pihlaku sõnul kümne päeva jooksul kokku kutsuda aktsionäride üldkoosoleku.

BNSile ütles Pihlak eile, et Ühiskindlustuse põhiomanik OÜ Sigmaleta laiendab seltsi aktsiakapitali veel sel nädalal 2 miljoni krooni võrra, 850 000 krooni sellest on juba tasutud. Tema sõnul tuleb liikluskindlustuse litsentsist küll loobuda, kuid võlad makstakse ära.

Hetkel kuum