Andres Reimer • 2 veebruar 1999

Valitsus kaitseb lotomonopoli

Kuigi valitsus põhjendas loa mitteandmist vormistamispuudustega, tunnistas riikliku aktsiaseltsi Eesti Loto direktor Sven Kolga, et rahandusministeerium takistab Gamesatile ringhäälinguloa andmist Eesti Loto huvisid silmas pidades.

«Kui Gamesat hakkab tegema teleloteriid, siis kahjustab see suurel määral Eesti Lotot,» ütles Kolga. «Suured investeeringud Eesti väikesele ja vaesele loteriiturule liigutavad tasakaalu paigast ära.»

Eesti loteriituru suuruseks hindas Kolga eelmisel aastal 178--180 mln krooni, millest 120 mln kuulus Eesti Lotole.

Rahandusministeeriumi informaatikaosakonna juhataja Andrus Koka sõnul ei saa rahandusministeerium rahvusvahelise ringhäälinguloaga nõustuda, sest Gamesati taotlust pole kooskõlastanud teede- ja sideministeerium ega sideamet.

«Ma ei pea õigeks, et kultuuriministeeriumi taotlusel jagatakse kergekäeliselt ära rahvusliku rikkuse hulka kuuluv sagedusressurss, mida võiks kasutada sidefirmad andmesides,» ütles Koka.

Teede- ja sideministeeriumi sideosakonna juhataja kohusetäitja Edvard Saarma ütles, et ministeerium kooskõlastab vaid kaabelvõrkude taotlusi ja tema ei ole pädev Gamesati taotlust kooskõlastama.

Sideameti peadirektor Jüri Jõemaa lausus, et andis Gamesati projektile tehnilise kooskõlastuse sageduskanalite osas. «Mingit täiendavat sideameti kooskõlastamist pole vaja,» lisas Jõemaa.

Gamesati aktsiate 51% omanik Tallinna linnavalitsuse õigusnõunik Kalle Liiv ütles, et Gamesat loobus eelmisel aastal lotosaadete tegemise kavast, sest idee leidis valitsuses liiga suurt vastuseisu.

Nüüd kavatseb Liiv hakata Paldiskist edastama inglis-, prantsus-, saksa- ja hispaaniakeelseid interaktiivseid mänge sisaldavaid peresaateid Euteli satelliidi vahendusel. Samas lisas Liiv, et rahvusvahelisest ringhäälinguloast tulenevad õigused võidakse edasi rentida mõnele rahakale rahvusvahelisele operaatorfirmale.

Riigi ligi poolteist aastat kestnud venitamine loa andmisega on Liivi sõnul tõsiselt kahjustanud kümneid miljoneid kroone investeeringuid nõudvat Gamesati projekti, sest 49% osalusega partneri, ?veitsi kodaniku Marco Del Curto rahastamisreipus on vähenenud.

Kultuuriministeeriumi kantsler Urmas Sõgel ütles, et Gamesatile ringhäälinguloa andmisest loobumine viiks kohtuprotsessini, sest Gamesat on täitnud kõik seadustega ette nähtud nõudmised.

Valitsuse pressiesindaja Daniel Vaarik teatas, et valitsus soovib lisaks teede- ja sideministeeriumi kooskõlastusele kuulda ka välisministeeriumi seisukohta.

Välisministeerium on varem avaldanud Gamesati projekti suhtes vastuseisu. Vaariku sõnul võib valitsus Gamesatile ringhäälinguloa andmise otsustada veel enne riigikogu valimisi.

Hetkel kuum