Tõnis Oja • 3. veebruar 1999 kell 22:00

Eurooptimismis esimesed mõrad

Valuutaturud olid eile veidi ettevaatlikud. Oodati kaks päeva kestnud USA Föderaalreservi vabaturukomitee otsust edaspidise monetaarpoliitika kohta. Turuosaliste veendumus oli peaaegu ühene -- Fed jätab intressimäärad muutmata. Täna toimub ka teine oluline koosolek. Intressimäärasid vaatab üle Euroopa keskpank. Kuigi eurotsooni intressid peaksid lähiajal langema, pole usutav, et see juhtub juba täna. Euro on monetaarpoliitika muutmiseks veel liiga lühikese elueaga.

Mitmed analüütikud on viimastel päevadel revideerinud prognoose euro kursi liikumise kohta. Prantsuse suurpank Paribas alandas euro kursi prognoosi esimese kvartali lõpuks seniselt 1,22 dollarilt 1,14-le. On aga ka veel suuremaid pessimiste, kes ennustavad esimese kvartali lõpuks euro langemist 1,04 dollarini ja aasta lõpuks koguni 1,00ni. Fundamentaalnäitajad ei ole eurole just rõõmustavad, lõppemas on ka esialgne psühholoogiline eufooria.

Pärast teisipäevast üle 2protsendilist tõusu peatus lõpuks ka jeeni ralli. Dollari suhtes kerkis Jaapani valuuta nädala algusest 3,5%, euro suhtes koguni 4,5%. Investorid kartsid, et Jaapani Pank kordab jeeni liigse tugevnemise korral 12. jaanuaril sooritatud interventsiooni. Keskpanga tolerantsi piir on arvatavasti 110 USD/JPY tasemel. Enne langust oli jeen kerkinud 111,80 USD/JPYni.

Hetkel kuum