3. veebruar 1999 kell 22:00

Tallinna börs võtab hoogu uueks hüppeks

Hansapank läheb repotehingutega teisele ringile -- valmistub Eesti Telekomi aktsiate tagatisel laenu andma. See viib Tallinna börsi kiirele tõusule.

Tõusuootus on Tallinna börsil märgatav. Telekomi avaliku aktsiamüügi lõpu lähenemine ja Hansapanga baasintressi alandamise teade on elavdanud paari-kolmemiljonilise käibe piiril kõikunud börsi -- tehingute arv on suurem ja päevakäive läheneb kümnele miljonile kroonile.

Äripäeva küsitlus (vt ÄP, 3.veebruar) näitas, et Eesti väikeinvestorid pole Telekomi aktsiatest eriti huvitatud, ehkki aktsiat peetakse vägagi atraktiivseks. Väärtpaberispetsialistid ennustasid samuti jaanuari lõpus, et Eesti investorite osaks jääb kõige rohkem 10% aktsiatest, enamiku ostavad välisinvestorid. Mõnede ostuhuvi kahandab nähtavasti tõik, et soetada saab piiratud koguse Telekomi aktsiaid.

Huvipuuduse peamisi põhjusi on siiski see, et aktsiaostuks puudub raha. Hansapanga pakutav repovõimalus toob turule raha juurde. Kasu oleks praegu mõlemapoolne -- üks saab aktsiad, teine intressitulu.

Paljud inimesed siiski repovõimalust kasutama ei rutta. Esiteks on aktsiate tagatisel pakutava laenu baasintress kõrge, 19 protsenti. Teiseks on kõigil veel värskelt meeles valusad kogemused 1997. aasta börsikrahhist.

Sellele viitab ka Ühispanga arendusdirektor Margus Schults, kui nimetab Hansapanga kava kergemeelseks -- börsimulli ajasid lõhki pankade kergekäeliselt väljastatud laenud nii aktsiate tagatisel kui muuks otstarbeks, seejuures ei kontrollitud piisavalt nende kasutamist. Ent pangadki on täna hoopis konservatiivsemad kui poolteist-kaks aastat tagasi ega anna enam niisama lihtsalt laenu. Samuti pakub Hansapank laenu vaid ühe, Telekomi aktsia tagatisel.

Nii teede- ja sideminister Raivo Vare kui emissiooni korraldava Ühispanga spetsialisti Eero Sirendi sõnul on emissioon praeguseks üle märgitud, kuid nad ei too väite toetuseks ühtki argumenti. Nii võiks arvata, et korraldajad blufivad, tagamaks emissiooni õnnestumist, kuid ka Hansapank prognoosib (isegi kuni kümnekordset) aktsiate ülemärkimist.

Telekomi avalik aktsiamüük tekitab välisinvestoreis ka üldisemat huvi Eesti aktsiaturu vastu. Suur aktsiate ülemärkimine viitab vaba raha tekkimisele, mida võidakse paigutada teistesse aktsiatesse, mis tõstab aktsiahindu.

Et börs järjekindlalt tõusma hakkaks, peaks ka majandus arenema. Lähikuudeks on prognoositud heal juhul paariprotsendilist majanduskasvu, halvemal juhul isegi selle pidurdumist. Tallinna börsi puhul see seaduspära ei kehti, tal on muu majandusega alati lõtv seos olnud.

Kui Telekomi aktsia viib börsi tõusule, võib see tähendada pöördepunkti meie majanduselus ja tõotada uue tõusuperioodi algust. Intressimäärade alanemine, vastupanuvõime Vene kriisile, investeeringud välismaale jms näitavad, et valmisolek tõusuks on olemas.

Hetkel kuum