7. veebruar 1999 kell 22:00

Primakov ründab

Venemaa on jätkuvalt omadega ummikus, aga võimuintriigide punumine üha süveneb: ägeneb võimuvõitlus presidendi ja valitsuse ning valitsuse ja finantsparunite vahel. Samal ajal on riik on kuulutatud maailma üheks korrumpeeritumaks ning majandusreformid, mis mõni aeg tagasi kuulutati ebaõnnestunuks, pole nüüdse seisukoha järgi õieti alanudki.

Moskva tänavatel marsivad avalikult uusnatsid, kommunistide liider Gennadi Zjuganov ähvardab kriitilisi ajakirjanikke, et tema võimuletuleku korral ei jõua need riigist pageda, demokraatlikumad parteid jätkavad aga üksteise mustamist.

Nendes oludes süvenevad kuuldused, et Jevgeni Primakov, kes kuue kuuga ei ole suutnud midagi ära teha riigi majanduskriisist väljatoomiseks ega ole esitanud ühtki reformiideed, on astunud samme presidendivalimiste võitmiseks, ehkki ta avalikult väidab vastupidist.

Primakov on lubanud teha seda, mida inimesed hinges soovivad -- asuda välja juurima korruptsiooni, mis peale Venemaa on hullem veel ainult Pakistanis ja Kamerunis. Primakovi lubadus täita vanglad majanduskurjategijatega järgnes poliitiliselt üliaktiivsele nädalale, mil president Jeltsin ruttas arstide keelust hoolimata paaniliselt Kremlisse, tegi ümberkorraldusi oma administratsioonis ja tagatipuks lasi ametist lahti Venemaa peaprokuröri J. Skuratovi, endine justiitsminister pandi vangi ning riigi tuntuima finantsparuni Boriss Berezovski vastu algasid laialdased rünnakud.

Riigiduuma spiiker G. Seleznov on andnud mõista, et peaprokurör kõrvaldati ametist sellepärast, et prokuratuuril on käsil paljude majanduskuritegude uurimine.

Berezovskit, kellel alles hiljaaegu näisid olevad tihedad sidemed Jeltsiniga, süüdistatakse presidendi ja tema perekonna pealtkuulamises, mille korraldas Berezovski naftafirmaga Sibneft seotud turvafirma Atoll. Vahetult enne Skuratovi vallandamist olid prokuratuuri esindajad ja Alfa eliitjõud peaprokuröri korraldusel hõivanud Sibnefti ruumid, et leida asitõendeid.

Lennufirma Aeroflot juhatusest on lahti lastud Berezovski mitu kompanjoni. Berezovski on teatavasti üks omanikke Aeroflotis, mille direktor on Jeltsini väimees Valeri Okulov.

Ilmselt tulevast valimiskampaaniat silmas pidades üritab Primakov suurendada kontrolli rahvusliku telekanali ORT üle, millel on riigis suurim levik ja kus üks osanikke on jällegi Berezovski.

Aga oma uues ründavas rollis läks peaminister ilmselt liiga kaugele, kui ta äsja soovitas oma kirjas kuni tulevaste valimisteni kodurahu valitsuse, parlamendi ja presidendi vahel. See oli selge Jeltsini mängust välja lülitamise plaan ja, ehkki Jeltsin on selgelt haige, ei ole ta kunagi olnud allaandva loomuga. Tal võib vaatlejate arvates jätkuda piisavalt energiat, et nii Primakov kui ka Berezovski võimuareenilt kõrvaldada.

Autor: DI

Hetkel kuum