Andres Reimer • 8 veebruar 1999

Eesti saavutas WTO kõnelustel kokkulepped

«Viimases läbirääkimiste voorus saavutasime kokkuleppe Kanada, Poola, Austraalia, Uus-Meremaa ja USAga,» ütles eile Eesti delegatsiooni juht Clyde Kull. «Jaapan soovib lõplikuks kokkuleppeks veel üht kinnitust finantsteenuste turule ligipääsu osas.»

Kull ütles, et Eesti ametkonnad peavad WTOga ühinemiseks vastama 20. veebruariks veel kümnetele täiendavatele küsimustele ja muutma kolme nädala jooksul kolm seadust ja ühe valitsuse määruse.

Valitsus peab tühistama toiduainete impordi litsentsimise määruse ning esitama riigikogule tehnilise normi ja standardi seaduse ja kaks taimekaitset käsitlevat seadust.

Valitsuse pressiesindaja Daniel Vaarik ütles, et WTO nõudmiste täitmine nii lühikese ajaga on valitsusele jõukohane, kuigi selle nädala töökavas neid küsimusi pole.

Pärast esitatud nõudmiste täitmist saab Eesti ühinemise töögrupp asuda tariifikokkuleppeid käsitleva tabeli ja Eesti liitumiskohustuste raporti koostamisele.

«Kui need asjad on tehtud ja meie selgitused WTOd rahuldavad, võib töögrupp fikseerida märtsi esimese dekaadi jooksul Eestiga läbirääkimiste lõpetamise,» ütles Kull.

Töögrupi raport läbirääkimiste lõpetamisest on aluseks WTO üldnõukogule, et kutsuda Eesti kaubandusorganisatsiooni liikmeks.

Kulli sõnul on lootust, et märtsikuus valitav riigikogu suudab sügisel muuta kümmekond ühinemiskutse ratifitseerimiseks vajalikku seadust ning WTO üldnõukogu saab juba novembris Eestit koos teiste tänavu ühinenud liikmetega tervitada.

Eelmise aasta sügisel liitus WTOga esimese endise nõukogude vabariigina Kõrgõzstan, kellele järgneb 11. veebruaril Läti. Kõrgõzstanil kulus ühinemiskutse ratifitseerimiseks vajalike seaduste muutmiseks kaks nädalat, Lätil neli kuud.

WTOga liitumine on eeltingimuseks ühinemisel Euroopa Liiduga. Liitumine peab toimuma tänavu, sest novembris alustab WTO ümberkorraldusi, mis peatab uute liikmete vastuvõtmise.

Hetkel kuum