8 veebruar 1999

Erafirmad tuld tõrjuma ja kiiret abi osutama

Turvafirma ESS tahab erastada kiirabi ja tuletõrje, võttes esialgu üle Muuga sadama tuletõrjedepoo ja tehes pakkumuse Tallinna linnavalitsusele Tallinnale kiir-abiteenuse osutamiseks.

Äripäev toetab kiirabi ja tuletõrje erakätesse andmist, kuid Tallinn peaks korraldama konkursi, otsustamaks, millistele erafirmadele usaldada kiirabiteenuse osutamine pealinlastele ja kahjutule kustutamine.

Ühe võimaliku kandidaadina tuleb kõne alla kindlasti AS ESS. Eraettevõte suudab tegutseda efektiivsemalt ja professionaalsemalt ning pakkuda kvaliteetsemat teenust, kui seda tavaliselt teeb riigi- või munitsipaalettevõte. Ja ESS on näidanud end operatiivse turvafirmana, kel on erilistes situatsioonides tegutsemise kogemused, vajalik tehnika ja asjatundjad tööl. Pole põhjust arvata, et ESS ei saa kiirabi- või tuletõrjeteenuse osutamisega hakkama. Samuti on firma lubanud investeerida tänavu nii sadama päästeüksusesse kui ka Tallinna kiirabisse ning tasuda kiirabi 12 miljoni suuruse võla.

Ent praegu on ESS ainus firma, kes on Tallinnale pakkumuse teinud. Ühe pretendendi puhul pealinnas kiirabiteenuse osutamisel konkurentsi ei teki. Samuti võib ühel firmal mõne aja pärast tekkida kiusatus hakata Tallinnalt raha juurde nõudma ning teenuse hinda üles kruvima.

Sellise olukorra vältimiseks võiks linn osa teenustest esialgu enda kätte jätta. Samuti tuleb erastamislepingus täpselt fikseerida firma õigused ja kohustused. Teenuse tellijale, antud juhul Tallinna linnale, jäägu õigus osta kiirabiteenust mõnelt teiselt firmalt. Lepingus peab kirjas olema, kuidas erafirma tegutseb näiteks katastroofi tingimustes.

Varitseb veel üks oht, mida riikliku või munitsipaalfirma puhul pole karta -- erafirma võib minna pankrotti. Kui kiiresti probleem ja kuidas lahendatakse, sõltub omavalitsusest.

Riigi päästeameti juhid kardavad, et erafirmad meelitavad riigifirmadest ära juhtiv- ja oskustöötajad. See pole miinus, kui inimesed jäävad sama tööd edasi tegema, mis sellest, et teises firmas.

Tallinna kiirabi peaarst Aleksander Moistus on arvamusel, et erafirma plaan toob tallinlastele kahju, sest puuduvad kogemused. Usaldust eraettevõtjate vastu suurendab tõik, et ESSi omanikfirma Falck on osutanud Taanis kommertskiirabi ning -tuletõrjeteenust juba aastast 1920, teenindades praegu 85 protsenti Taani elanikest.

Taani on ainus riik Euroopas, kus munitsipaal- ja riigiasutuste kõrval osutab neid teenuseid ka erafirma. Seejuures läheb tuletõrje Taani riigile kolm korda vähem maksma kui Eestile -- Taani kulutab sellele 0,09 protsenti sisemajanduse kogutoodangust, Eesti 0,28 protsenti.

Hetkel kuum