8 veebruar 1999

Hea paigaldus maksab palju

Paljud turvasüsteemide ostjad on imestanud kogu süsteemi maksumuse juures paigalduse hinna suure osa üle.

Eriti suure protsendi moodustab see valvesignalisatsiooni kogumaksumusest. Kui videovalve paigalduse hind on süsteemi hinnas 1-2 kümnendikku, siis valvesignalisatsiooni juures võib see moodustada poole.

Asi on selles, et kui 10 000 krooni maksva kaamera paigaldamine maksab näiteks 1500 krooni, siis ühe 300--500kroonise infrapunaanduri paigaldamine maksab keskeltläbi 200 krooni.

Valvesignalisatsioonisüsteem on oma olemuselt sarnane legoga, mille üksikud komponendi ei maksa kuigi palju, aga samas ei oma ka mingit funktsionaalset väärtust.

Korralik valvesüsteem on aga ennekõike tervik, kus juba üksainus valesti paigaldatud andur võib nullida ülejäänud süsteemi.

Reaalne valvesignalisatsioonisüsteemi hind 2 miljonit maksnud eramu puhul on 20 000 krooni, millest 10 000 on seadmed. Ülejäänu moodustavad lisamaterjalid, paigaldus ja programmeerimine.

Muidugi juhul, kui te soovite midagi personaalsemat ja ekstreemsemat, tellides ainult teile sobiva lisasüsteemi (laserkiirega andurid, hääleanalüsaatorid, erilised puldid, jne) on seadmete hind osakaaluliselt suurem.

Valvesignalisatsiooni komplektsus on peaaegu alati erinev, sest koostatakse valvatava objekti iseärasusi silmas pidades. Seetõttu pole võimalik anda välja «tee ise paigaldus» tüüpi raamatut.

Valesti või oskamatult paigaldatud süsteem on tihti täiesti mõttetu investeering. On olnud juhtumeid, kus signalisatsioonisüsteemi keskus on paigaldatud nii kättesaadavasse kohta, et enne, kui sisenemiseks ja süsteemi valvest maha võtmiseks mõeldud ooteaeg läbi sai, oli varas jõudnud keskuse neutraliseerida ja häiret ei antud.

Autor: Andrues Vana

Hetkel kuum