Sulev Oll • 8 veebruar 1999

Turvame kaupluse vanglasarnaseks

Hoogu koguv varguste trend Eestis, ühe-minuti-vargus, teeb tühiseks firma senised turvameetmed. Kui turvakile akent ühes tükis hoiab, lüüakse see koos raamiga sisse. Kui raam liiga tugev, võib uksegi maha lüüa.

Signalisatsioon, mis peaks möirgama pistma või turvamehed kohale kutsuma, tõestab küll üha enam töökindlust, aga paraku ei suuda kiirel autol kihutav turvameeski sündmuskohale sõita kilomeeter sekundis.

Kolmas võimalus, videovalve, jätab küll varga pildile, aga ei kindlusta tema kättesaamist. Ja kui taibukas varas enne tööle asumist maski pähe tõmbab ja vanaisa vatijope õlgadele võtab, võib ta rahuliku südamega vabaduses elada.

Muidugi võib kauplusest, büroost ja lõpuks kodustki kindluse teha. Ainult kas me ise niisuguses vanglas elada-töötada tahaksime? Ning mida arvaksid kliendid ja külalised?

Kaupluse vanglaks muutmise vastu on ühiskonnal siiski veel üks vahend: mitte osta varastatud kraami. Mobiiltelefonidega üha enam nii ongi. Neid ostes pööratakse üha enam tähelepanu kauba kvaliteedile. Kahtlaste müügipunktide asemel eelistatakse usaldusväärseid poode.

Siiski ulatub varastatud ja illegaalselt Eestisse toodud mobiiltelefonide osa endiselt viiendikuni kõikidest müüdud taskutelefonidest. Ning võimalik, et Esmofonist varastatud telefonid on seda arvu juba kasvatanud.

Hetkel kuum