Tõnis Oja • 9 veebruar 1999

Jeeni intressid lähenevad nullile

Jaapani jeen langes dollari suhtes kolmandat päeva järjest, sest saareriigi pikaajaliste võlakirjade tulusus langes taas alla 2 protsendi. Möödunud nädalal kerkis 10aastase kustutamistähtajaga võlakirjade tulusus 2,44 protsendini, mis on täiesti võrreldav Saksamaa ja USA analoogidega.

Finantsturgudel liikusid spekulatsioonid, et Jaapani valitsus vähendab uuel rahandusaastal (algab 1. aprillil) 10aastase tähtajaga võlakirjade emissiooni mahtu ning suurendab selle arvel nelja- ja kuueaastase kustutamistähtajaga võlakirjade emissioone. Analüütikute sõnul ei lahenda see saareriigi ees seisvaid probleeme (ei kahanda investorite huvi jeenipõhjaliste võlakirjade ja seeläbi jeeni vastu), tulemuseks on vaid lühemaajaliste võlakirjade tulususe kasv.

Suure huviga oodatakse reedel toimuvat Jaapani Panga monetaarpoliitikat kujundava nõukogu istungit. Siis selgub, kas keskpank langetab keskseid intressimäärasid. Keskpangal on seejuures minimaalselt manööverdamisruumi, sest nii repomäär (0,5%) kui ka üleöölaenude intress (0,25%) on kõigi aegade madalaimal tasemel.

Euro oli eile väheliikuv. Dollari kurss oli õhtul 13,8488 krooni.

Hetkel kuum