9 veebruar 1999

SEB võtab Ühispanga

Rahandusringkondades levib pikemat aega jutt, et praegu Ühispangas (ÜP) 34protsendilist osalust omav Skandinaviska Enskilda Banken (SEB) kavatseb omakapitali mahakandmise ja aktsiakapitali taas sissemaksmisega Ühispanga üle võtta.

Äripäev arvab, et SEB võtabki Ühispanga üle.

ÜP-l seisab kevadel ees võlakirjade lunastamine, milleks pank peab leidma 90 miljonit dollarit (ca 1,2 miljardit krooni). Raha on pangal hädasti vaja. Välisturult laenata on raske ja seetõttu jääbki üle vaid SEBi nime kandev päästerõngas.

SEB on juba Ühispanka investeerinud 600 miljonit krooni. Möödunud aasta lõpetas ÜP ikkagi väga suure, 290 miljoni kroonise kahjumiga, mis ei saa ühelegi omanikule meelepärane tulemus olla. Vaevalt ka SEBile, mistõttu on loogiline täieliku võimu haaramine ÜPs, et seal n-ö kord majja saaks.

Kindlasti on ülevõtmise vastu ÜP juhtkond eesotsas Ain Hanschmidtiga. Juhtkonna väljavahetamine võib SEBile keerukaks osutuda, ent kui seada Eesti Pank valiku ette -- Eesti pangandusturu saatus või Hanschmidt -- ei tohiks probleem ületamatuks osutuda.

Põhimõtteliselt peaksid Ühispanga kättesaamise tingimused olema soodsad. Või teeb rahavajaduses pank need ise soodsaks. Uute aktsiate emiteerimine panga päästmiseks, kuhu juba hulk raha sisse pandud on, läheks SEBile kallimaks kui omakapitali mahakandmine ja aktsiakapitali taas sissemaksmine. SEB ei saa küll ideaalset panka, ent hea turuosa.

Praeguse seisuga on mõlemad pooled rohkem või vähem veendunult eitanud seda, et SEB oma osalust suurendab. Ei näe selleks mingit põhjust, ütles ÜP asepresident Ülo Suurkask. Kuulujutuks on seda nimetanud ka SEBi infojuht Gunilla Wikman. Paraku ei julgeks sellest veel kindlaid järeldusi teha. Tuletame meelde, et omal ajal, kui Swedbankil oli 20% Hansapangast käes, lubas ka tema, et ei suurenda osalust. Mõne aja pärast oli Swedbankil pea 60% Hansapangast.

Üks huvitav nüanss vihjab samuti SEBi huvile ÜP vastu -- kahjumis panga aktsia hind on viimasel ajal börsil tasapisi tõusnud.

Kõne alla võib tulla ka variant, et kui väikesele turule kaks suurt Rootsi panka ei mahu, võtab SEB vastu ärimehelikult ratsionaalse otsuse lahkuda. Mis saab selle otsuse järel ÜP aktsia hinnast, pole raske arvata. Seega makstaks turult lahkuvale SEBile ÜP eest väga madalat hinda.

On siiski väheusutav, et SEB end niisama lihtsalt kaotajaks tunnistab. Esiteks on tuldud ikkagi tervele Balti turule. Teiseks on SEBi senine taktika olnud pankade ülevõtmine, mitte piirdumine tagasihoidlikuma osalusega. Vaevalt seda taktikat ÜP puhul muudetakse. Küsimus on vaid ajas. Tõenäoliselt jääb tegutsemise tulipunkt ootama kevadet.

Hetkel kuum