10. veebruar 1999 kell 22:00

Tallinna väärtpaberibörsi häda ja viletsus

Koos eufooriaga lahkusid Eesti majandusest ka lühiajalised investeeringud, selle tagajärjeks on Tallinna väärtpaberibörsi lausa naeruväärselt väike käive ning peaaegu olematu kasumiteenimisvõimalus. Uusi investoreid ei paista veel aga kusagilt tulevat...

Päris naljakas on kuulata väärtpaberivahendajate targutusi Eesti Telekomi aktsiate müügiga kaasnevast kohaliku börsi elavnemisest ja tugevast pöördest paremusele. Börsi käive võib küll mingil määral suureneda ning aktsiate hinnad tõusta, kuid see ei tee veel Tallinna väärtpaberibörsi likviidseks. Põhjus on kohaliku turu väiksus ning läbipaistmatus.

Segane maailma majanduse olukord sunnib investoreid oma tegevust täpsemalt planeerima ning otsima väiksema riski ja tootlikkusega investeerimisobjekte.

Kuigi ka Eestis on selliseid ettevõtteid, mis oma arengu ning tootlikkusega võiksid piiritagustele suurinvestoritele mingit huvi pakkuda, on nende aktsiatesse kapitali paigutamine raskendatud Tallinna börsi eraldatuse tõttu.

Suured investeerimisfondid on fokuseerinud oma tegevuse suurtele turgudele. Sealsed börsireeglid on korrektsemad ning ettevõtetest ülevaate saamine oluliselt usaldatavam. Isegi kui mõned Eesti firmad vastavad põhimõtteliselt välisinvestorite nõuetele, jäävad nad ikkagi turu eraldatuse ning väiksuse tõttu suhteliselt ebahuvitavateks.

Lahenduseks võiks olla Tallinna väärtpaberibörsi liitumine mõne suurema naaberbörsiga.

Muinasjutt Baltimaade ühisbörsist tundub mõttetu, sest kolm Balti riiki on pidevalt omavahel kembelnud mingite irratsionaalsete prioriteetide pärast. Isegi kui selline monstrum kokku klopsitaks, oleks esialgu üpris tõsiseid kahtlusi tema töö kvaliteedis ning maines. Tunduvalt efektiivsem tulemus oleks sellel, kui Tallinna väärtpaberibörs liituks näiteks Helsingi või Stockholmi börsiga, võttes üle sealsed reeglid ning struktuuri.

Seega muutuksid siinsete firmade aktsiad lihtsalt kättesaadavaks suurtele välisinvestoritele, paraneksid tunduvalt usaldus ning likviidsus.

Kõik see omakorda suurendaks investeeringuid Eesti majandusse ning aktiviseeriks kohalikku ettevõtlust. Lõppkokkuvõtteks tekiks turg, mis vääriks oma nime.

Hetkel kuum