Kristi Malmberg • 11. veebruar 1999 kell 22:00

Eraisikust ettevõtja maksukoormus võib väheneda

Sellekohane eelnõu oli kolmapäeval riigikogus esimesel lugemisel ja peaks vastuvõtmiseni jõudma veel enne parlamendivalimisi.

Riigikogu rahanduskomisjoni aseesimehe Jürgen Ligi sõnul vähendab eelnõu füüsilisest isikust ettevõtja maksukoormust, sest uue sotsiaalmaksu seaduse kohaselt peaks füüsilisest isikust ettevõtja hakkama maksma rendituludelt sotsiaalmaksu ning samuti täies ulatuses tulumaksu.

Selline säte oli sees ka vanas sotsiaalmaksu seaduses, kuid kuna eelmise seaduse täitmist kontrollis sotsiaalministeerium, siis praktikas maksu ei kogutud. Tänavuse aasta alguses läks kontroll sotsiaalmaksu kogumise üle aga maksuameti kätte.

Sotsiaalmaksu ja tulumaksu maksmine renditulult oleneb eelnõu kohaselt sellest, mis vormis rendileandja rendilepinguid sõlmib.

Rahandusminister Mart Opmanni selgitusel käsitleb eelnõu renditulu kas kapitalituluna või tuluna ettevõtlusest. Seega, kui rendileandja võtab endale rendilepinguga vara hooldamise kohustuse, on tegemist teenuse müügiga ehk ettevõtlusega ja saadud tulust võib maha arvata ettevõtlusega seotud kulud ning jääk maksustatakse tulu- ja sotsiaalmaksuga.

Kui aga vara antakse rendile ilma hoolduskohustuseta, on tegemist kapitalituluga, mis maksustatakse vaid tulumaksuga.

«See punkt võib eelnõu menetluse käigus veel muutuda, sest see annab võimaluse füüsilisest isikust ettevõtjatel enda jaoks soodsamate lepingute sõlmimiseks,» märkis Ligi.

Samuti ei maksustata eelnõu kohaselt sotsiaalmaksuga tulu väärtpaberitest.

Tallinnas maja välja rentiva Gabriel Abramsoni hinnangul on seadusemuudatus väga õiglane samm, mida pingsalt oodatakse. «Kui seda poleks tehtud, oleksin ennast registreerinud äriühinguks,» ütles Abramson. Äriühingud rendituludelt sotsiaalmaksu ei maksa.

Füüsilisest isikust ettevõtja Jaan, kes soovib hirmust maksuameti ees anonüümseks jääda, nentis, et talle on arusaamatu, miks ta peab oma rendituludest poole ära maksma. «Teoreetiliselt ei saa võrdsustada renditulu ja palka,» märkis ta. «Sotsiaalmaksu makstakse siiski ju palga pealt.»

Jaani hinnangul peaks riigil olema huvi toetada just füüsiliselt isikust ettevõtjaid, sest neist kasvab välja tugev keskklass. Peale selle viib selline maksusüsteem välja tegutsemiseni offshore-firmade varjus ja riigil jäävad üldse maksud saamata.

«Mulle on öeldud, et sa oled loll, kui nii palju makse maksad, ja lubatud see asi vajadusel ära korraldada,» ütles Jaan, kelle sissetulek koosnebki põhiliselt kesklinnas tagastatud majade rendituludest. «Oleksin rahul, kui peaksin rendituludelt maksma vaid tulumaksu.»

Hetkel kuum