Väinu Rozental • 11. veebruar 1999 kell 22:00

Laenukontor BIG üllatab turgu

BIG on käivitanud laialdase reklaamikampaania, mille kohaselt firma maksab poole- kuni kolmeaastase tähtajaga võlakirjadele intressi 22--26 protsenti. Ühe- kuni kolmeaastase laenu intress on 19 protsenti algsummalt.

«Loomulikult on BIGi strateegia ebatavaline,» tõdes Ühispanga Tartu harukontori laenuosakonna juhataja Andres Antson. «Neil peavad väljalaenamiseks olema muud ressursid, sest vastasel korral töötaksid nad kahjumiga.» Antson ei välistanud, et tegu võib olla turu juurdevõitmise meetodiga.

BIGi võlakirju on ostnud umbes 1200 inimest. «Peame oma usaldusväärsust kallilt ostma,» põhjendas BIGi üks omanikke Parvel Pruunsild võlakirjadele makstavat kõrget intressi.

Pruunsild möönis, et laenu pole nad veel kunagi nii madala protsendiga andnud. Majandustõusu ajal oli nende laenuintress 24 protsenti ja mulluse sügiskriisi ajal 48 protsenti. Pruunsilla kinnitusel suudavad nad madalat intressi hoida vähemalt poole aasta jooksul.

Pruunsilla sõnul tekkis neil eelmisel aastal vakantset raha umbes 11 miljonit krooni, mida BIGi 50 miljoni krooni suurust bilansimahtu arvestades on liiga palju. «Korraga tuli rohkem laene tagasi ning hästi laekus raha võlakirjade müügist,» põhjendas Pruunsild raha kuhjumist. «Samuti andsime eelmisel aastal vähem laene välja, hoides laenuintresse kõrgel.»

BIGil on praegu umbes 800 laenuklienti. Keskmine laenusumma on 40 000 krooni. Üleval on ka paar poole miljoni krooni suurust laenu. BIG annab laenu ainult kinnisvara tagatisel.

Parvel Pruunsillale ja Vahur Vollile kuulub kokku 57 protsenti BIGi aktsiatest. 43 protsenti aktsiatest kuulub Pruunsilla ja Volliga seotud offshore-firmale Cressant Ressourcses Inc. BIG teenis eelmisel aastal 0,8 miljonit krooni puhaskasumit.

BIG, mis varem kandis nime AS Liivimaa Lombard, on eraisikute krediteerimisega tegelenud alates 1992. aastast.

Hetkel kuum